Další podcast se hodí všem rodičům! Jak udělat domov bezpečnější? Jak se chovat po pádu dítěte na hlavu? Je potřeba bouli zatlačit? Proč je potřeba dítě po pádu budit po 3...
Dobrý den vážení posluchači, od mikrofonu vás zdraví Alžběta. Možná jste někde slyšeli moudro, že rodiče se dělí na 2 skupiny - na ty, jejichž dítě na hlavu už spadlo a na ty, kterým ještě ne. Ona to je vlastně pravda, ale podle mě to zavání trochu bagatelizováním pádů na hlavu; jakoby se vlastně až zas tak moc nedělo. Naštěstí většina dětí své pády přežije bez úhony, ale jak zjistit, že se tentokrát něco děje a co dělat či nedělat po pádu dítěte na hlavu? To vše se dozvíte v dnešní epizodě.
Nikdy nenechávejte miminko samotné na přebalovacím pultu, na posteli bez zábran, či na gauči. Že se ještě neotáčí? Nevadí, zvládne to dost dobře i bez vás - ba naopak, když se po vás bude shánět bude mít tu největší motivaci.
Přebalovací pult pořiďte s bočnicí nebo se zvýšeným okrajem podložky.
Autosedačku typu vajíčko s miminkem vždy pokládejte na zem.
Do vany či sprchového koutu dejte protiskluzovou podložku.
Zabezpečte doma schody zábranou a protiskluzovými pásky.
Doma popřemýšlejte, jestli je opravdu nutné mít skleněný stolek či alespoň pořiďte chrániče rohů. Nicol třeba doma využila tzv. nárazníkový pás, kterým můžete zabezpečit celou hranu nábytku.
V kočárku mějte dítě připoutané, ideálně 5 bodovým pásem. A to samozřejmě i když spí. Některé akční děti potřebují i kšíry do kočárkové korby.
Nenechávejte nikdy dítě bez dozoru v jídelní židličce, na kuchyňské lince, v učící věži a podobně.
Chraňte děti před pádem z okna, takže nedávejte stoly či lavice k oknu, aby po nich dítě nevylezlo k oknu. Zabezpečte okna bezpečnostními pojistkami. A opravdu nestačí sítě proti komárům..
Pokud dítě začíná spát v posteli bez bočnic, dejte mu pod ní matraci, peřinu či polštář, ať v případě pádu spadne do měkkého.
Dávejte dítěti helmu. Na kolo, na brusle, lyže, ale i na odrážedlo pro nejmenší děti. A dávejte ji správně. Velmi praktický příspěvek ohledně správného nošení helmy najdete na profilu od kolegyně Pediatrie s láskou.
Pokud dovolíte jít dítěti na trampolínu, tak vždy jen na takovou která má ochranou sít a je tam dítě samo. O problematice trampolín se někdy víc rozepíšeme nebo rozpovídáme, ale prozradím, že je vůbec rády nemáme.
Na hřišti ani jinde nedávejte dítě tam, kam samo nevyleze. A obecně je dobré naučit dítě jak má slézat - ať už je to z prolejzačky, ze schodů nebo z gauče.
Nábytek, který lze převrátit, mějte pevně připevněný ke zdi (komody, stolky, skříňky)-
Dekorace a věci, které na sebe může shodit, raději ukliďte nebo mějte vystavené vzadu, aby na ně dítě nedosáhlo a nemohlo je na sebe shodit
A na závěr taková skvělá univerzální rada - nenechávejte zkrátka své dítě bez dozoru. Často nám rodiče na pohotovosti vysvětlovali, že se jen na vteřinku otočili a dítě zrovna spadlo, snad proto, abychom je nesoudili. To my ale víme, že nejde udržet 100%pozornost celý den, takže nebojte. My jsme taky lidi. A přidávám historku z našeho svatebního dne. Brali jsme se s Tomem, když bylo Karlovi něco přes rok. A při rodinném focení, kdy se konečně podařilo nahnat obě naše početné rodiny na jedno místo, tak se Karel najednou škubnul Tomovi v náručí a spadnul hlavou přímo na zem. Naštěstí to kromě modřiny na čele, první novomanželské minihádce a parádní rodinné fotografii nemělo další následky. Tak to je ukázka z našeho reálného života a jdeme na ty praktické záležitosti.
Když si představíme modelovou situaci - 3leté dítě skáče na gauči a spadne z něj po hlavě dolů. První co uděláte je, že ho zvednete. Pokud je dítě v bezvědomí a nedýchá, zahajujeme KPR a voláme RZS. Podrobně o resuscitaci dětí hovořila Janča ve 21. díle. I pokud bylo dítě v bezvědomí jen krátce, RZS stejně zavolejte. V našem případě však dítě hned po pádu pláče. Vezmete ho do náručí a konejšíte. Už během chlácholení si začněte dítě pořádně prohlížet. Jak vypadá rána na hlavě? Tvoří se boule? Nekrvácí? Teče dítěti krev z pusy? Jak vypadají zuby? Teče mu krev nebo dokonce bezbarvá tekutina z uší či z nosu? Za pár minut se většinou dítě oklepe a zklidní a třeba si chce jít zase hrát. Vy ho ale nadále sledujte - jestli hýbe všemi končetinami bez obtíží, nemotá se při chůzi, jestli mluví jako obvykle, jestli není podezřele spavé či nezačne zvracet. Dál zkontrolujte zornice, že jsou stejně velké. Pokud se vám zdá, že je všechno v pořádku a dítě se chová jako předtím, pravděpodobně to zvládnete doma. Ještě jednou si tedy zopakujeme situace, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc:
bezvědomí
křeče
zvracení
pokud se dítě chová jinak než obvykle - např. je výrazně spavost, obtížná probuditelné či naopak zvýšeně dráždivé
zmatenost, když si dítě nepamatuje na úraz a krátkou dobu před ním, klade stále dokola ty stejné otázky
Výrazná a zhoršující se bolest hlavy, závratě
Bezbarvý výtok z nosu či uší, který může být známkou většího poranění hlavy s vytékajícím MM
Krvácející rána, kterou je potřeba sešít
Pokud je dítěti méně než 6M
Rychle letící předmět
Pokud byl pád z větší výšky než je výška postaveného dítěte
Náhle vzniklé obtíže s chůzí, nesrozumitelná řeč, stížnosti si na špatný zrak
rozdílně velké zornice
Těstovitá boule
Když pojedete k lékaři, připravte se na následující otázky - kdy se úraz stal? Kam se dítě uhodilo? Na jaký materiál spadlo - jestli to byla tráva, beton, koberec apod. ? A z jaké výšky ? Jak se dítě chovalo po pádu ? Po mnoha dalších otázkách a zhodnocení stavu bude lékař indikovat další vyšetření, například CT mozku.
Pokud vyhodnotíte, že není nutné jet hned k lékaři, na modřinu přiložte studený obklad a chlaďte. Pokud najdete odřeninu, tak ránu očistěte čistou vodou, dezinfikujte a poté zakryjte náplastí. Teď jsme měly s holkama z podcastu diskuzi o tom, jaká dezinfekce je nej a jakou nosíme v kabelce. Jako obvykle jsme se neshodly, ale pokud máte třeba dítě jako je Karel, který nesnese náplasti, tak by se vám mohla líbit dezinfekce Alfasilver. Neštípe, nepálí, je ve spreji a kromě toho, že místo dezinfikuje, tak zároveň zastane i krytí, takže už nic lepit na ránu nemusíte.
Nedávno mi volala jedna známá s tím, že hlídala vnoučata a jedno zakoplo o spadlo dozadu na obrubník. Známá se mě mimo jiné ptala, jestli má bouli zatlačit. To se zřejmě kdysi doporu čovalo, jelikož jsem to slyšela vícekrát, ale to jsou doby minulé. Opravdu stačí modřinu jen chladit. Zatlačováním můžete udělat více škody než užitku.
A co s dítětem po pádu dělat dál? Dopřejte mu klid a sledujte ho. Krvácení do mozku se sice nejčastěji projeví do 6 hod. od pádu, ale doporučujeme dítě zvýšeně sledovat ještě 48 hodin. Kontrolujte symetrii zornic, všímejte si atypických pohybů či chování jako je apatie či velká podrážděnost. Varovným signálem je samozřejmě zvracení a i stížnosti na zhoršující se bolest hlavy. V noci je nutné dítě vzbudit každé 3 hod. do plného vědomí. Takto dítě budíme proto, abychom zjistili ze je v pořádku a neupadlo například do bezvědomí.... pokud by totiž pád na hlavu vedl například ke krvácení do mozku a my bychom dítě nechali celou noc spát, mohlo by se také stát, že by dítě pěkně nespalo, ale bylo v bezvědomí. A u úrazů hlavy jde o čas. Takže alespoň dvě noci po větším pádu dítě pravidelně v noci kontrolujte.
Ty 2 dny nedělejte nic náročného, u malých dětí nezavádějte nové potraviny, které by třeba mohlo zvracet.
Na závěr ještě přidám pár historek, na kterých si ukážeme pády na hlavu v praxi. Karel měl období, kdy měl modřiny na čele neustále, jelikož furt do všeho hlavou narážel. Jednou přiznávám mi spadnul ze skluzavky a jednou převrátil učící věž v kuchyni. Naštěstí se všechno obešlo bez následků.
Z lékařské praxe si vzpomínám, že na pohotovost mi přišli rodiče s 2 měsíčním miminkem, že na něj spadl ze skříně těžký dřevěný rámeček. Maminka plakala, že to byl ještě ke všemu rámeček s fotkou miminka na ultrazvuku. Naštěstí miminko vypadalo v pořádku, ale ještě jsme ho pro jistotu vzhledem k věku posílali na dětskou chirurgii. I tam vyšetření dobře dopadlo. Rodiče zareagovali správně, že přijeli jelikož se jednalo o dítě mladší 6M a spadl na něj rychle padající těžký předmět. Jen by příště zamířili rovnou na chirurgii a ne na všeobecnou dětskou pohotovost, ale v každé nemocnici toto funguje jinak. Nicméně až budete řešit, kam jet, tak s úrazy jeďte rovnou na chirurgii, ideálně dětskou.
Překvapivě často volali rodiče do ordinace, že jim jejich ratolest odněkud spadla. Nejčastěji z postele či gauče, ale opravdu padala i miminka z přebalovacích pultů. Podle stavu jsme se s rodiči domluvili buď na kontrole rovnou na chirurgii nebo u nás v ordinaci.
Kvůli pádům mi často volají i kamarádi. Jednou to byla kamarádka z medicíny, že starší syn převrhl postýlku s 5m dcerou. I vzhledem k věku a tomu, že kamarádka samotný pád neviděla, protože jako naschvál zrovna odběhla vedle, tak také vyrazili k lékaři. Naštěstí to dobře dopadlo. Jiný kamarád mi volal, že mu spadlo 2leté dítě ze skluzavky, dozadu ze schodů. Což mě osobně přišlo, že bylo docela z výšky, ale kamarádi se rozhodli sledovat holčičku doma, budily ji každé 3hod a když by se něco dělo, tak měli nemocnici hned za rohem.
A to je pro dnešek vše, doufám, že teď už budete na všechny pády připraveni!
Více informací naleznete na našem IG a FB PNVK, kde nám můžete napsat i vaše zkušenosti s pády u dětí.
V dalším díle našeho podcastu si probereme péči o dětské zoubky. Pozvání přijala zubní lékařka MDDr. Zuzana Skarková, která nám pomůže zodpovědět dotazy, týkající se čištění zubů.
V dalším díle našeho podcastu si s Eliškou probereme akutní laryngitidu. Jedná se o velice časté dětské onemocnění, které může mít velice dramatický průběh a dokáže tak pěkně vyděsit i...