# 62 Vitamin D - přípravky

22. května 2024 / 00:21:41

Jaký je rozdíl mezi léčivem a doplňkem stravy?


Dobrý den vážení posluchači, pokračujeme v sérii o vitaminu D. Dnes se podíváme na přípravky s vitaminem D, které jsou vhodné i pro děti do 1 roku. 


Považuji za důležité hned v úvodu zmínit, že s žádným zmiňovaným produktem nemáme jakoukoliv spolupráci. Už od začátku naší tvorby máme jasně nastaveno, že žádné spolupráce nepřijímáme, a to ani u produktů, které třeba samy máme rády. Stejně tak nejsme nijak oceňovány či motivovány za doporučování léčivých přípravků. Konkrétně představa, že do ordinací chodí zástupce farmafirmy prodávající Vigantol a snaží se nás nějak namotivovat, abychom ho předepisovaly, je dost mylná. 

 

Jak jsem říkala v předchozím díle, v ČR je plošně doporučeno dávat vit. D dětem do jednoho roku a to v dávce 400-500 IU denně. Každý rodič tedy bude řešit, jaké déčko svému dítěti bude dávat. Dnes si proto projdeme jednotlivé výhody a nevýhody u těch nejčastěji používaných přípravků, abyste se mohli rozhodnout na základě faktů, nikoliv reklamy.

 

Tím prvním rozhodnutím je, zdali si pořídíte lék či doplněk stravy s vitaminem D.


Doplněk stravy vs. léčivý přípravek

Mnoho lidí jako hlavní rozdíl vnímá to, že lék na předpis je levnější, zatímco doplňky stravy si koupíte sami a jsou dražší. To ale určitě není ten nejdůležitější rozdíl. Než se léčivý přípravek dostane na trh, musí projít dlouhým, nákladným a složitým registračním řízením. Zde se kontroluje jakost, bezpečnost a účinnost přípravku. Zásadní je zde ta účinnost, která je podložena klinickými studiemi. Proces schvalování a uvedení na trh má na starosti SÚKL - Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten, stejně jako výrobce, i nadále sleduje bezpečnost a složení přípravku. Samotní uživatelé také mohou i na SÚKL nahlásit nežádoucí účinky a probíhá tak i poté kontrola bezpečnosti přípravku. V roce 2019 například několik uživatelů nahlásilo na SUKL nezvyklou chuť Vigantolu. SUKL to prošetřil a zjistil, že je to z důvodu změny dodavatele nosného oleje a ujistil veřejnost, že užívání dané šarže je bezpečné.

 

Doplněk stravy je v podstatě potravina, ve které se vyskytuje více minerálů, vitaminů či stopových látek. Aby se doplněk stravy dostal na trh je o hodně jednodušší než u léčivého přípravku. To má v kompetenci ministerstvo zemědělství, které požaduje certifikát zdravotní bezpečnosti od Statního zdravotnického ústavu.

Posuzuje se tedy pouze zdravotní nezávadnost, nikoliv účinnost. Také je rozdíl, že zatímco u léků probíhá kontrola bezpečnosti a složení nadále, tak u doplňků stravy je nezávislá kontrola namátková. Provádí jí Státní zemědělská a potravinářská inspekce, kam se také můžete obrátit, pokud máte podezření, že není doplněk stravy v pořádku. Inspekce třeba v minulém roce udělala tematickou kontrolu doplňků stravy určených pro kloubní výživu, kdy se otestovala 12 přípravků. U 6 z nich, tedy u poloviny, shledala SZPI, že obsahují méně některých látek, než výrobce deklaroval. A to je právě to úskalí doplňků stravy - že nemusí obsahovat to, co mají, a pokud se neudělá zrovna náhodná kontrola od potravinářské inspekce, nemusí se na to vůbec přijít. Proto jsem já, jakožto lékař, trochu skeptická a opatrná při doporučování doplňků stravy místo léčiv. 

V roce 2020 dTest testoval doplňky stravy s vit. D. V tomto testu byly propadlíkem kapičky Terezia, a to kvůli tomu, že byl naměřen významně nižší obsah vit. D, než se deklaruje na obalu. Firma Terezia podala na dTest žalobu a soudní spor stále probíhá, i tak to ale řadu uživatelů odradilo. Abych byla fér, tak v roce 2021 si SZPI posvítila na 10 doplňků stravy s vitaminem D, kam byly zařazeny i kapky od firma Terezia a bylo u nich vše v pořádku. Nevyhovoval jen jeden produkt a to vitamin D ve spreji od firmy Nordaid, který obsahoval podstatně méně vit. D než měl mít. 


Další rozdíl mezi léčivy a doplňky stravy se týká nežádoucích účinků. U každého léku najdete v přiloženém příbalovém letáku potenciální nežádoucí účinky. Ale u doplňků stravy nikoliv. To mnoho lidí vnímá tak, že doplňky stravy jsou tím pádem lepší, kvalitnější či bezpečnější. To, ale samozřejmě není pravda. Jen se zde nemusí nežádoucí účinky evidovat ani zveřejňovat.


Poslední aspekt k zamyšlení je reklama. Viděli jste někdy v TV reklamu na Vigantol? Ne, a to proto, že je ze zákona dáno, že na léčivý přípravek, který je vázaný na recept, nelze dělat reklamu pro laickou veřejnost. Proto neuvidíte ani v lékárně či v čekárně u lékaře reklamu se spokojenými ovcemi na Vigantol. Proč ovcemi se dozvíte za chvilku. Pro úplnost, výjimkou může být reklama na některá očkování v rámci vakcinačních kampaní. Pokud je lék k dostání bez receptu, například Paralen grip, tak reklamu vidět můžete. Reklama na doplňky stravy má také své omezení. Jednak musí být jasně řečeno, že se jedná o doplněk stravy a hlavně se mu nesmí přisuzovat léčebné či preventivní účinky. Nelze tedy například říct - tento doplněk stravy vám pomůže vyléčit křivici nebo je používán jako prevence rozvoje křivice. Při porušení tohoto zákona hrozí pokuta. Když jsem teď načítala doplňky stravy na eshopech, občas se tam takové tvrzení vyskytlo, což by nemělo. 

 

Tak to je na úvod - teď už k samotným přípravkům.

 

Vigantol

Když se rozhodnete sáhnout po léku, bude to Vigantol, o kterém slyšel snad každý rodič. Ještě existuje lék Fultium, který je také v kapkách, ale výrobce ho doporučuje až od 12 let. Zřejmě z důvodu chybějící registrace pro mladší děti.

Vigantol je vyráběn německou firmou a je vhodný pro všechny věkové kategorie. 1 kapka obsahuje 500 IU, tudíž kojencům do 1 roku se podává 1 kapka denně. Otevřenou lahvičku uchovávejte při pokojové teplotě. Správně by se měl Vigantol kojencům podávat na lžičce s mlékem. Některé maminky si kápnou Vigantol před kojením na bradavku, což je také v pořádku. Nekapejte Vigantol do dětské lahve s mlékem či do většího množství kaše apod., protože pak není jisté, že dítě pozřelo celou dávku. Nedoporučuje se kapat přímo do pusy. Jednak takto můžete nakapat omylem kapiček více či při záměně léků může dojít k hodně nepříjemným situacím. Bohužel už se vícekrát stalo, že si rodič spletl Vigantol s 60% lihem, který se používá k ošetření pupečního pahýlu u novorozenců a u kterého není kapátko. Tak na to opravdu pozor. To, co bych Vigantolu vytkla je kapátko, protože někdy to trvá věčnost, než se kapka vytvoří. 

Složení vigantolu je velmi jednoduché, neb obsahuje jen cholekalciferol, tedy vit. D3 a nosič - střední nasycené triglyceridy neboli MCT. Co se týče vit.D, tak ten je získáván z lanolinu z ovčí vlny, který je používán u většiny přípravků. 

A co jsou to ty střední nasycené triglyceridy? Zní to jako nějaká chemická hrůza, ale není. Tyto látky se získávají buď z jader kokosu či z jader palmy olejné a také se zcela přirozeně vyskytují v MM. Tyto tuky jsou ideální pro vstřebávání vitaminu D. Nic jiného ve Vigantolu nenajdete a navíc je výrobek testován, takže víte, že je tomu skutečně tak. 

Vigantol je tedy vázaný na předpis, kdy doplatek činí zhruba 60 Kč a jedno balení vám vydrží 1 rok. To, že je takto levný je samozřejmě výhoda. Ale také v podstatě nevýhoda, protože to pro někoho může být známka toho, že se snad jedná o něco nekvalitního. 

Mezi nežádoucí účinky patří zácpa, plynatost, bolesti břicha, nevolnosti či průjem. V případě alergických projevů by se mohla vyskytnout svědivá vyrážka či kopřivka. O tom jsem ale v praxi tedy nikdy neslyšela. 


A jdeme si rozebrat tu nejčastější otázku spojenou s Vigantolem - dělá či nedělá bolesti břicha?

Však jsem teď v rámci nežádoucích účinků řekla, že dělá, tak co rozebírat. K tomu si ještě někdy přečtěte nějakou diskuzi na sociálních sítích, kde o stížnosti na Vigantol není nouze. Mám ale pocit, že ta kritika není zcela vždy na místě, proto se podíváme i na problematiku z té druhé strany. Není to tak, že bych byla Vigantolový nadšenec, ale protože kvůli této negativní reklamě velká část rodičů ani Vigantol nezkusí. V lepším případě koupí doplněk stravy, někdy však nic (a to je úplně nejhorší varianta). Dalším aspektem je nedůvěra k lékaři. Už jsem se dočetla, že někdo nechápe, jak ten sajrajt může doktor předepsat, že jsou lékaři nevzdělaní, když doporučují Vigantol a proč raději nedoporučí vitamin D s vitaminem K2, když na IG psali, že je to to nejlepší. A tato nedůvěra vznikne na jedné z prvních kontrol u miminka a to je prostě špatně. Tohle už je pro mě důvod se k tomu vyjádřit, ještě v kontextu toho, že Vigantol sám nemůže mít reklamu.

  • Zaprvé si uvědomme, že vždy jdou nejvíc slyšet a vidět stížnosti. Když bude bolet břicho 10 dětí a dalších 1000 ho bude snášet úplně v pohodě, kolik lidí napíše svoji zkušenost? Těch deset určitě. A možná pár z té tisícovky. To jen, že to, co vidíme na soc. sítích je hodně zkreslené.

  • Pak tu máme efekt noceba. Všichni známe placebo efekt, kdy pozorujeme pozitivní účinky po prášku, který žádnou léčivou látku neobsahuje. Opak je nocebo. V řadě studií se prokázalo, že když se skupině lidí, která užívalo placebo řeklo, že mohou mít nějaké nežádoucí účinky, tak je skutečně následně účastníci popisovali. Pokud si tedy beru lék, o kterém jsem už dopředu přesvědčena, že bude dělat problémy, pravděpodobně se jich dočkám.

  • Za třetí - často za problémy Vigantol nemůže. Vit D se dává od 14. dne věku a to je období, kdy se často začínají objevovat různé břišní dyskomforty a kojenecké koliky z neznámých důvodů. Pokud tedy rodič vidí po vysazení Vigantolu zlepšení, bylo by dobré ho po nějaké době znovu zkusit podat, aby se ověřila souvislost.

  • Také je fajn si uvědomit, kdo nejvíce těží z negativní reklamy na Vigantol. Prodejci doplňků stravy. Když čtu na IG vyjádření lékárníka, co tvrdí, jak každý den přijde maminka, že dítě bolí po Vigantolu břicho a v závěru příspěvku je slevový kod na doplněk stravy, působí to na vás věrohodně? Na mě tedy ne. A znovu podotýkám, že lékaři z předepisování Vigantolu nic nemají. Akorát tak problémy s ereceptem, když dítě ještě nemá rodné číslo. Navíc - nikdo nebrání výrobcům doplňků stravy, aby si z jejich výrobku udělali lék. Ale to stojí hodně úsilí a peněz, a pravděpodobně by se to ani nevyplatilo.

  • Mým pátým argumentem je pro mě Polsko. V Polsku se totiž Vigantol prodává bez receptu. Na stránce Ceneo, což je taková polská Heuréka, kde se porovnávají ceny produktů v různých obchodech, najdete přes 2500 recenzí od uživatelů Vigantolu. Celkové hodnocení - 4,9 hvězdičky z 5.  Nažhavila jsem google překladač z polštiny a projela si komentáře těch, co dali nízké hodnocení. Kolik byste u 2500 uživatelů čekali stížností na zažívací obtíže? Byl tam jeden. Od matky, co popisovala zácpu u dítěte. Jinak lidem vadilo zejména kapátko a chuť. A je to tentýž Vigantol, od stejného výrobce jak u nás. Nepřijde Vám to zvláštní?

  • Poslední, co mě napadá je otázka - proč děti bolí břicho po Vigantolu? Složení je vit. D3 a MCT, tedy triglyceridy se středně dlouhým řetězcem. MCT jsou i v MM a tou jednou kapkou se jich navíc přijme opravdu malé množství. Potažmo MCT jsou i v jiných přípravcích, například v oblíbeném Vitashinu. Jediný argument, který nedokážu vyvrátit, protože se výrobní procesy nezveřejňují, je proces výroby. Vit D3 je ve Vigantolu získáván z lanolinu z ovčí vlny a než se z něj stane konečný produkt prochází lanolin řadou chemických úprav a čištění. Proto je také výsledné déčko syntetické. Pokud se vit D3 získává z lišejníku či řasy, prochází pravděpodobně kratším procesem výroby, ale k tomu se také dostaneme. Pravděpodobně až v dalším díle, protože ještě čekám na vyjádření firem. Každopádně výsledek, ať už je z lanolinu, lišejníku či řasy, je chemicky totožný - molekula vit D3, proto mi přijde zvláštní, že by tohle byl ten důvod, proč Vigantol někomu nemusí sedět. Spíš mě napadá, jestli to není tím, že vigantol obsahuje více vit. D než jiné preparáty, a proto to u citlivějších dětí může vyvovalat obtíže. 

 

Jaký je tedy můj závěr a co bych odpověděla na otázku, jestli po Vigantolu může bolet břicho. Ano, může. Stejně jako po doplňcích stravy. Když se podíváte na recenze doplňků stravy, stoprocentně najdete i negativní hodnocení na jiné přípravky s déčkem než jen na Vigantol. Ale s největší pravděpodobností bude dítě zcela bez obtíží.

 
DOPLŇKY STRAVY

A teď se podíváme na konkrétní doplňky stravy. Je dobře, že tady existují doplňky stravy jako alternativa k podání Vigantolu? Za mě ano. Není to tak dávno, co jsme řešili výpadek Vigantolu a to jsme byli za jiné možnosti rádi. A pokud někdo z různých důvodů nechce dávat Vigantol, je dobře, že si může vybrat něco jiného.

 

V rámci přípravy tohoto podcastu jsme se vás ptali, co jiného jste používali místo vigantolu, pokud jste ho nedávali. Přišlo přes 800 odpovědí. Úplně nejčastěji, ve 44% to byl vitamin D od firmy Terezia. Následoval Vitashine, BioGaia s vit D, vitamin D od firmy Jamieson, od Goodie, DeVit a vitamin D od firmy Puravia. Těchto 7 tvořilo 94%, proto jsem je zařadila do našeho výběru. 


Dala jsem dohromady několik kritérií, podle kterých se můžeme rozhodnout, jaký je ten ideální produkt. Nejprve se podíváme na složení. 


Obsah D3

Co se týče obsahu vitaminu D3 v doporučené denní dávce, tak zde vyhrává Vigantol, jelikož v 1 kapce najdete 500 IU D3. Na druhém místě je přípravek DeVit, který obsahuje v jedné dávce 480 IU. Všechny ostatní přípravky mají 400 IU v jedné denní dávce. Ale jak už jsem zmiňovala léčiva, tedy Vigantol se skutečně stran obsahu kontrolují, u doplňků stravy je to hlavně o důvěře ve výrobce. 


Původ D3

Pro někoho je důležitý původ vitaminu D3. Existují 3 možnosti - z ovčí vlny, z lišejníku či z řas. Naprostá většina doplňků stravy i léčiv je vyrobena z lanolinu z ovčí vlny a i v našem vzorku to jsou všechny přípravky kromě Vitashine spreje od Vegetology. Vitashine je vyráběn z lišejníku a je tak vhodný pro vegany. Snažila jsem, a snažím se zjistit, jak probíhají jednotlivé výrobní procesy a jestli je nějaká varianta ekologičtější a udržitelnější než jiná. Zatím ale nemám odpovědi na mé otázky, takže toto si nechávám do dalšího dílu. 

Víme, že D3 se v lišejníku vyskytuje přirozeně, zatímco déčko se z lanolinu vyrábí, proto se jedná o syntetický vitamin D3. Mnoho lidí si však představuje, že ve Vigantolu je déčko společně s rozpouštědly nebo nějakými chemikáliemi, které se při jeho výrobě používají, ale tak to není. Ve všech prostředcích by měla být tatáž molekula vit. D3. 


Nosič

Nosič je olejová látka, která pomáhá vstřebávání. V našich výrobcích se používá buď olivový olej nebo MCT. MCT už jsem zmiňovala u Vigantolu, že se získávají z kokosového či palmojádrového oleje a jsou i v MM. Olivový olej může zhoršovat vstřebávání vit. D, proto ho hodnotím jako horší alternativu a volila bych výrobky s MCT, což jsou Vigantol, Vitashine, BioGaia, Jamieson a Devit. 


Další látky

Co se týče dalších látek, tak ty samozřejmě najdete u firmy BioGaia, kde jsou navíc přítomna probiotika a slunečnicový olej. Firma Terezia a Vegetology přidávají ještě směs tokoferolu, což je vitamin E, který má zde plnit antioxidační účinky. 


Cena 

Nejlevnější je Vigantol, kdy vás roční používání vyjde zhruba na 60 Kč. Následuje Puravia a DeVit, kdy vám na rok vydrží jedno balení za 150 Kč. Naopak nejdražší je přípravek od Biogaia, jehož roční používání vás bude stát přes 5tis. Kč. Ještě připomenu, že všechno toto naleznete přehledně zpracované v tabulce na našich soc.sítích.


Forma - kapky, sprej, Denní dávka

Dál jsem do hodnocení zahrnula i v jaké formě se vit. D aplikuje. Vigantol, Biogaia, Jamieson mají klasické kapátko na lahvičce. DeVit má svůj dávkovač. Pokud raději chcete natahovací kapátko, tak to najdete v Puravia, Goodie a Terezii. Vitashine od Vegetology se aplikuje pomocí spreje. Sama s tím zkušenost nemám, proto jsem se zeptala vás na soc.sítích. Jednoznačný závěr nevznikl - někdo byl s aplikací velmi spokojený, někdo vůbec a pořídil kapky. Ale přišlo více pozitivních reakcí, kdy zejména u starších děti byl pro děti sprej zábavný. Pro úplná miminka byla často aplikace horší a opakovaly se stížnosti na nedostatečné vstřiky při prázdnější lahvičce a někdy i kuckání u dětí.


Uchovávání

Dále tu mám bod - uchovávání. To je samozřejmě individuální, ale pro mě je jednoznačně lepší, když se dá přípravek uchovávat při pokojové teplotě. Mám ho připravený u přebalováku, kde déčko aplikuju v rámci ranní rutiny. Zároveň hodně cestujeme, kdy někdy ledničku po ruce nemáme. V lednici se má uchovávat Terezia kapky, Vitashine sprej a Goodie kapky, ostatní lze nechat normálně venku. 


Nákup

Poslední praktická věc je místo nákupu. U Vigantolu na předpis je jasné, že musíte do lékárny. Pak jsou tu přípravky, které běžně koupíte v lékarně, jako je jamieson, Terezia či BioGaia. Ostatní přípravky se objednávají z eshopu. 


Který produkt tedy vybrat? Který je ten nejkvalitnější a nejlepší?

 

Já hlasuji pro Vigantol, jelikož má nejvyšší obsah vit. D, je dobře vstřebáván díky MCT, je kontrolován, můžu ho uchovávat při pokojové teplotě a navíc je nejlevnější.

Pokud by měl Vigantol výpadek, nebo by mi ho lékař nechtěl předepsat, či by se u dítěte objevily nežádoucí účinky,  nebo by mi začalo vadit, že se na kapku čeká neúnosně  dlouho, volila bych Jamieson, Vitashine nebo DeVit a to kvůli obsahu MCT, které jak jsme si řekli, mají nejlepší vliv na vstřebávání a vyskytují se přirozeně v MM. Asi by to popravdě nakonec vyhrál Jamieson, protože u Vitashine by mi vadilo že musí být v lednici, což není moc praktické, a DeVit u nás není tak dobře dostupný jako na Slovensku, kde ho koupíte v každé lékárně.

Když bych se rozhodla stát veganem, tak zvolím Vitashine.

Ještě by moje hodnocení mohlo změnit zjištění, že je výroba z lišejníku ekologičtější a udržitelnější, ale úplně si to nemyslím. 

 

Pokud se chcete na něco k tomuto tématu zeptat, napište nám. S vitaminem D ještě nekončíme. Ještě nám chybí se podívat, jak je to s vitaminem D a vitaminem K2, jak se déčko vyšetřuje a také si posvítíme na některá influencerská doporučení. Těším se zase příště. 


Další epizody

# 63 Ostrý pohled - vitamin K2

26. června 2024 / 00:19:55

Často se nás ptáte, co si myslíme o konkrétních doplňcích stravy. 

Vitamin D - otázky a odpovědi

8. května 2024 / 00:20:04

Co se dnes dozvíte: