# 45 Akutní laryngitida

22. září 2022 / 00:13:18

V dalším díle našeho podcastu si s Eliškou probereme akutní laryngitidu. Jedná se o velice časté dětské onemocnění, které může mít velice dramatický průběh a dokáže tak pěkně vyděsit i...


Krásný dobrý den milí posluchači, od mikrofonu Vás zdraví Eliška. Dnes si budeme povídat o akutní laryngitidě, neboli zánětu hrtanu. Jedná se o velmi časté dětské onemocnění, které se většinou objeví z ničeho nic, navíc v noci, a dokáže tak vystrašit i otrlé rodiče. A protože hlavním projevem je specifický kašel, konečně využijeme výhodu podcastu a můžete se těšit i na pár audionahrávek, po kterých už laryngitidu bezpečně poznáte. Samozřejmě si také povíme co dělat a jak postupovat pokud vás laryngitida náhle překvapí.

O co se jedná

Akutní laryngitida je onemocnění, které je nejčastěji virového původu. Způsobují ho velice běžné viry, které mnohdy způsobují i obyčejné nachlazení.  Kromě virů mohou toto onemocnění spustit i některé alergeny. Onemocnění se vyskytuje celoročně, ale maximum výskytu je v chladnějších měsících, tedy zhruba od října do dubna. Nyní máme září, takže nám pomalu laryngitidová sezóna začíná klepat na dveře. Nejčastěji jsou postiženy děti od kojeneckého věku do 6 let, ale může se vyskytnout i později. 

Co znamená název "laryngitida"?

Larynx je latinské označení pro hrtan, a zánět v této oblasti je tedy označován jako laryngitida. Jedná se tedy česky o zánět hrtanu. Hrtan se nachází v oblasti krku a je důležitý pro dýchání i tvorbu hlasu, protože se v něm nachází hlasivkové vazy. Možná se někdy setkáte i s jinými označenímu této nemoci jako je pseudokrup či akutní subglotická laryngitida. 

Proč akutní laryngitidou trpí většinou děti a dospělí ne?

Při laryngitidě dochází k otoku hrtanu hlavně  v místě, které je u malých dětí od přírody užší než u dospělého člověka. A to je důvodem, proč má toto onemocnění často tak dramatický průběh u dětí, zatímco u dospělého většinou ne. Dá se říct, že jak rosteme, tak postupně vyroste i náš hrtan a případně vzniklý otok hrtanu při viróze, nám již nezpůsobí takové obtíže.

Jak poznám, že má dítě laryngitidu a že se nejedná jen o obyčejný kašel?

Pro akutní laryngitidu je typické, že začíná z ničeho nic, a to většinou v pozdních večerních hodinách. U některých dětí propukne laryngitida náhle z plného zdraví, u jiných můžete pozorovat 1-3 dny před vypuknutím mírné projevy virózy, jako je například rýma či bolest v krku. Náhlé objevení laryngitidy je typicky večer po ulehnutí. Dítě se často vzbudí s chrapotem a drsným kašlem, který je nazýván pro svůj charakter štěkavý. Často je také přítomný takzvaný stridor – kdy slyšíte chraptivý až pískavý zvuk při nádechu dítěte. Mnohdy se rodiče vyděsí, že se dítě dusí, a není se čemu divit. 

Nyní vám pro představu pustím jak zní takový štěkavý kašel. (voice)

A takto může znít stridor – jedná se o zvuk který slyšíte při nádechu dítěte. (voice)

Potíže s dýcháním obvykle odezní do 48 hodin. Velice často přichází zlepšení přes den, ale v noci se může průběh se štěkavým kašlem znovu opakovat. Některé projevy, jako je rýma či bolest v krku mohou přetrvávat i několik dní. Laryngitidy nemají vždy stejný průběh. Někdy je průběh mírný. Jindy závažný. Za mírný průběh laryngitidy považujeme, pokud dítě například pouze chraptí, či občas štěkavě zakašle, ale  mezitím se dítěti dýchá dobře a je bez obtíží. U těžké formy laryngitidy dítě intenzivně štěkavě kašle a obtížně se mu dýchá, což se kromě toho, že je dítě neklidné projevuje i tím, že zatahuje pomocné dýchací svaly. Můžete tedy pozorovat například vtahovaní podžebří nebo jamky mezi klíčními kostmi. K odlišení mírné a těžké formy může také pomoci  přítomnost již zmíněného stridoru i v klidu, nejen při námaze. V těch nejzávažnějších formách již dítě začíná být apatické a může se objevit i promodrání například kolem úst. 

Je toto onemocnění nakažlivé? 

Již jsme si řekli, že se jedná o virové onemocnění a můžete se tedy od nemocného nakazit stejně, jako jakoukoliv jinou virózou, v tomto případě nejčastěji kapénkami ze vzduchu či blízkým kontaktem.  Rozdíl může být v tom jak nákaza bude u nemocného vypadat. U někoho se rozvine typická laryngitida o které si dnes povídáme, u jiného zas bude například jen rýma či škrábání v krku.

Jak se laryngitida léčí? Slyšela jsem, že se často užívají kortikoidy, ale já mám strach z podání kortikoidů dítěti.

Všechny léky i první pomoc jsou založeny na snaze zmírnit otok, který v hrtanu vznikl a způsobuje obtíže. Jedním ze stěžejních léků jsou proto kortikoidy, které toto umí. Kortikoidy můžeme podat v tabletách, které lze v případě potřeby i nadrtit, v čípcích či injekčně. Kortikoidy mají bohužel mezi lidmi často špatnou pověst pro jejich nežádoucí účinky, ale v medicíně jsou mnohdy opravdu nezastupitelnými pomocníky. Je třeba zdůraznit, že tyto nežádoucí účinky se týkají dlouhodobém užívání kortikoidů nebo hodně vysokých dávek. Rozhodně se tedy nemusíte obávat nežádoucích účinků při správném dávkování a pokud užijete kortikoidy pouze akutně v jedné nebo několika dávkách  jako je tomu v případě léčby laryngitidy. Kromě kortikoidů využíváme i inhalaci zředěného adrenalinu, kdy dítě sedí u rodiče na klíně a fouká na něj z masky taková mlha, kterou dítě dýchá. S tímto lékem se nejčastěji setkáte v nemocnici a je podáván spíše při těžší formě laryngitidy. Další tak trochu lék, který nám může velmi pomoci zvláště doma, máme naštěstí většinou při ruce. Je to studený vzduch. Pokud vás laryngitida zastihne v zimních měsících, je nejsnazší dítě zabalit do teplé deky a posadit se s ním k otevřenému oknu či na balkon. Pokud se se stane, že je zrovna teplo, můžete dítě posadit před otevřený mrazák, aby vdechovalo ledový vzduch. Samozřejmě ani před mrazák, dítě nezapomeňte obléknout.  Velice často jsem se na pohotovosti setkala s vyprávěním, jak doma dítě strašně kašlalo, ale po cestě se dítěti na čerstvém ledovém vzduchu tak ulevilo, že při příjezdu na pohotovost již bylo dítě zcela bez obtíží. 

Mohu na laryngitidu užit nějaký z volně prodejných léku? Například běžné léky na kašel?

Vzhledem k tomu, že laryngitida je doprovázena kašlem, tak by se použití klasických léků a sirupů na kašel nabízelo. Ale bohužel prováděné studie neprokázaly žádný vliv těchto léků na průběh tohoto onemocnění a  podání dítěti je tedy zbytečné. Nehledě na to, že pokud je u vás také podání léku dítěti oříšek, může někdy případný boj o podání léku přinést více škody než užitku, zvláště v tomto případě. Další léky, které se často diskutují zda podávat či ne, jsou antihistaminika - tedy léky na alergii, jako jsou například Fenistil, Zyrtec, Zodac a tak dále. I zde studie neprokázaly jednoznačný léčebný efekt a potřeba podávání je tedy sporná. 

Byla jsem včera s malým na pohotovosti protože se mi nelíbil jeho kašel.  Byla to začínající Laryngitida a dostal Rectodelt čípek a antibiotika Amoksiklav na doma. Chtěla jsem se zeptat je to v pořádku?

Již jsme si řekli, že laryngitida je nejčastěji virového původu a podávání antibiotik tedy není na místě a je zbytečné. Pokud by ovšem lékař zjistil, že kromě laryngitidy dítě trpí navíc nějakým dalším onemocněním, které antibiotika vyžaduje je situace jiná. Ale na samotnou akutní laryngitidu antibiotika určitě nepatří. 

Musím s laryngitidou vždy k lékaři? A Jak se mám rozhodnout kdy vyrazit? 

Kdy vyrazit k lékaři se samozřejmě budete rozhodovat hlavně podle toho, jak vaše dítě vypadá, jak se mu dýchá a jak vážný má průběh. Pokud se dítěti špatně se dýchá, je opravdu vždy nutné vyrazit k lékaři. Pokud by se stav rychle horšil či byla dušnost opravdu výrazná je na místě zavolat rychlou záchrannou službu. Dalším důležitým hlediskem je i to, zda již jste se s laryngitidou u vašeho dítěte setkali a máte s tím zkušenosti. U některých dětí se laryngitidy vyskytují opakovaně a rodiče ví lépe co dělat, případně mají už kortikoidy doma a tak často k lékaři s dítětem ani nevyrazí. Navíc mohou tíži stavu snáze odhadnout, protože již vědí, jak to u jejich dítěte probíhalo minule. Na druhou stranu pokud se rodiče s laryngitidou nikdy nesetkali, velice často je nemoc vyděsí a hned vyrazí k lékaři. A je to zcela v pořádku a lze to, zvláště při první laryngitidě, jen doporučit. Další hledisko, které je třeba zohlednit, je časová dostupnost okamžité lékařské péče. Pokud víte, že v případě, že by se stav zhoršoval, máte možnost se velice rychle dostat k lékaři a stav dítěte to umožňuje, můžete počkat, jak se to vyvine. Pokud jste však v delší dojezdové vzdálenosti, doporučuji rovnou vyrazit

Jak mám postupovat když dítě začne mít doma obtíže, vzbudí se uprostřed noci a štěkavě kašle

1. Zkuste dítě uklidnit a nechte ho dýchat studený vzduch.  Jak již jsme si řekli podle toho zda je venku chladno ho buď zabalte do deky a posaďte se sním k otevřeném oknu nebo na balkon. Pokud je venku teplo, můžete se s dítětem posadit před otevřený mrazák. Jestliže se dítěti uleví, tak ho nedávejte spát do vyhřátého pokoje, ale i v pokoji nechte v noci větrat a dítě patřičně tomu oblečte. Můžete doma pustit zvlhčovač vzduchu, nebo alespoň rozvěste mokrá prostěradla či ručníky. Vždy se snažte dítě co nejvíce uklidnit a to i tím, že i vy sami se budete snažit být klidní a nepřenášet stres na dítě. V případě, že se dítěti špatně dýchá tak stres situaci ještě zhorší.

2. Pokud máte doma k dispozici již zmíněné kortikoidy tak je můžete dítěti podat. Ať již ve formě tablety, rozdrcené tablety či formou čípků.  Doporučováno je hlavně podání kortikoidu zvaného dexamethason, v ČR se můžete setkat například s firemním názvem Fortecortin. Pokud máte léky od lékaře tak vám jistě napsal, jak je máte podávat. Pokud ne, tak můžete dávku sami spočítat dle váhy dítěte a to 0,6 mg dexamethasonu na kg hmotnosti dítěte a dávku. Velice často se můžete setkat i s podáním čípku zvaného Rectodelt, který taktéž obsahuje druh kortikoidu, ale v tomto případě se jedná o prednison.

3. Zhodnoťte vážnost stavu dle již zmíněného a dle toho vyrazte k lékaři či volejte 155. 

Pokud byl průběh laryngitidy mírný a k lékaři jste nevyrazili, je dobré následující den alespoň kontaktovat vašeho praktického lékaře o proběhlé laryngitidě a domluvit se na kontrole či dalším postupu. Takováto noční laryngitida se často opakuje v různé intenzitě i následující noc a je dobré být vybaven zmíněnými léky pro případ opakování.

A to bude pro dnešek vše. Doufám, že jste při dnešním poslechu získali užitečné informace, a že se vám podcast líbil. Pokud jste doposlouchali až sem, tak Vám velmi děkuji za pozornost a budeme se na vás těšit příště. Pokud máte ještě nějaké dotazy, neváhejte nám napsat na náš FB či IG Pediatrie na vlastní kůži.

Další epizody

# 46 Pád na hlavu

2. listopadu 2022 / 00:12:02

Další podcast se hodí všem rodičům! Jak udělat domov bezpečnější? Jak se chovat po pádu dítěte na hlavu? Je potřeba bouli zatlačit? Proč je potřeba dítě po pádu budit po 3...

# 44 Strava batolat - otázky & odpovědi

1. září 2022 / 00:20:21

Dnes Alžběta bude zodpovídat otázky ohledně stravy batolat. Dozvíte se například, co je to NutriCHEQ, kdy začít s kravským mlékem, jak často nabízet maso či co by nemělo chybět ve...