# 50 Očkování V. - Pneumokok a meningokok

13. ledna 2023 / 00:17:36

V dnešním jubilejním 50. dílu se společně podíváme na další očkování. Dnes to bude očkování proti pneumokokům a meningokokům. 


Krásný den milí posluchači, dnes vás po několika měsících zdraví Dominika. Když jsem natáčela poslední podcast, malovala jsem si, jak za pár týdnů, možná měsíců, budu pokračovat. Ale nic není takové, jak si dopředu plánujete a k jednomu nespavému dítěti se přidalo druhé a tak nějak moc času na podcast nezbývalo.
Dnes už se spolu vrhneme na 5. očkovací díl, který se bude věnovat nepovinnému očkování a to konkrétně očkování proti pneumokokům a meningokokům.


Nejdříve si přiblížíme pneumokoka a očkování proti němu.

Pneumokok, celým jménem streptococcus pneumoniae je bakterie, která způsobuje různá onemocnění. Pneumokoků máme mnoho, jednotlivé typy nazýváme sérotypy. Těch bylo objeveno už přes 90.
Přenáší se výhradně kapénkami. Nakazit se můžete od nemocného, ale i od zdravého přenašeče. Pneumokoka totiž můžeme najít na sliznicích dýchacího ústrojí u zdravého člověka, kde v uvozovkách nic nedělá, ale při oslabení organismu, třeba obyčejné rýmě, může způsobit závažné onemocnění. Pro představu - v kojeneckém a batolecím věku je pneumokokem osídleno 20–40 % dětí, pokud chodí do kolektivního zařízení je kolonizováno až 60 % dětí. V dospělosti je kolonizováno cca 5 % jedinců. Proto vás určitě nepřekvapí, že rizikovou skupinou pro pneumokoková onemocnění jsou malé děti.

U dětí nejčastěji způsobují záněty středního ucha, ale také záněty krčních mandlí nebo vedlejších dutin nosních. Často má na svědomí zápaly plic, záněty mozkových blan nebo otravy krve, což jsou stavy, které ohrožují dítě na životě. Že se jedná právě o pneumokoka, můžeme v dnešní době zjistit z krve či z výtěrů, například z krku.
Na pneumokoka zatím dobře fungují antibiotika. Nejčastěji se používá penicilin a jemu příbuzná antibiotika, ale to je někdy nutné kvůli rezistenci nahradit takzvanými cefalosporiny.
Vzhledem k tomu, jak závažné infekce může pneumokok způsobit, bylo vyvinuto očkování. To zůstává jedinou prevencí proti tomuto onemocnění. Protože stále přibývá rezistence pneumokoka k antibiotikům, je očkování nyní ještě důležitější než dříve. Může se totiž stát, že antibiotika na něj nebudou fungovat vůbec a tím pádem nebudeme mít jak pneumokoka léčit.

A teď trochu čísel, ať si přiblížíme, jak moc se tato onemocnění vůbec vyskytují. V roce 2021 bylo potvrzeno 264 závažných onemocnění pneumokokem, z toho 13 u dětí do 4 let. Dítě naštěstí žádné nezemřelo, ale ve skupině seniorů, tedy lidí na 65 let, byla smrtnost téměř 23 %, což myslím, že není málo.
Když se ještě pro zajímavost podíváme na data o 10 let dříve, tedy na rok 2011, uvidíme, že případů bylo 385, tedy téměř o polovinu více a z toho 21 u dětí do 4 let, bohužel tehdy 3 děti zemřely. Vidíme zde tedy jasný pokles nemocných, za který vděčíme právě očkování.

A jaké možnosti očkování máme? Vakcíny u pneumokoka jsme vždy dělili na polysacharidové a konjugované. Polysacharidové u dětí běžně nevyužíváme, tak je nyní necháme ležet a podíváme se pouze na ty druhé, konjugované.
Do loňského roku, tedy roku 2022, byly dostupné pouze dvě vakcíny a to synflorix a prevenar 13, nyní máme ještě třetí, novou vakcínu, která se jmenuje vaxneuvance.
Základní rozdíl mezi těmito třemi vakcínami je v počtu sérotypů, proti kterým chrání. U Synflorixu je to 10 typů, u prevenaru 13, jak už název napovídá, jde o 13 typů a u nové vakcíny vaxneuvance je typů už 15.  
Očkovací schéma je u všech vakcín stejné. Očkujeme stejně jako hexavakcínu, tedy v takzvaném schématu 2+1. Dítěti podáme první dávku ve 2.-3. měsíci věku, další následuje za dva měsíce. Poslední, posilovací dávku, dáváme dětem za dalších 6 měsíců. Například tedy naočkujeme dítě ve 3, v 5 a v 11 měsících. Ideální je, pokud je dítě doočkováno do 15 měsíců.
Jak už jsem zmiňovala v předchozích dílech o očkování, je doporučované očkovat děti více vakcínami najednou. U nás se často kombinuje očkování proti pneumokokům s hexavakcínou, někdo kombinuje pneumokoky s meningokoky. V zahraničí se někdy očkuje najednou 3 vakcínami, ale v ČR se s tím zatím moc nesetkáváme.

Jak se rozhodnout kterou vakcínou dítě naočkovat?

Máme 3 vakcíny - proti 10, 13 a 15 sérotypům. Při rozhodování je dobré vědět, že pojišťovny na očkování proti pneumokokům přispívají, ale ne vždy v plné výši. Synflorix, tedy tu proti 10 typům, vám pojišťovna zaplatí celou. U dalších dvou si musíte část doplatit. U Prevenaru 13 jde asi o 500 korun, u vaxneuvance je to kolem 700. Pokud vám to finance umožní, tak je samozřejmě lepší očkovat proti více sérotypům, ale rozhodně je lepší naočkovat synflorix než nic.
Možná se vám stalo, že vaše dítě dostalo už jednu dávku synflorixu nebo prevenaru 13 a vy si říkáte, že je škoda, že už nebyla nová vakcína. Na tohle výrobci mysleli a klidně můžete přejít z jedné očkovací látky na vaxneuvance a dítě by mělo být potom lépe chráněno.

Asi je jasné, že jako každé očkování, i toto má nějaké nežádoucí účinky. Nejčastěji se jedná o lokální reakci, což se projeví jako zarudnutí nebo otok, Někdy se mohou vyskytnout zvýšené teploty nebo horečky, nechutenství, případně zvýšená spavost či naopak nespavost. Také se můžete u kojenců setkat s bolestí nohy, kdy dítě pár hodin po očkování nechce chodit nebo lézt. Jiné nežádoucí účinky jsou naštěstí vzácné. Z praxe ale můžeme říct, že očkování proti pneumokokům je snášeno dobře.

A jak očkování probíhá? Úplně stejně jako hexavakcína. Tedy do svalu na stehně dítěte. Ideální je 24-48 hodin po očkování relativní klid, ale to je u kojenců spíš úsměvné, protože těm to stejně nevysvětlíte. Před podáním očkování se nedoporučuje podávat preventivně antipyretika, tedy paralen nebo nurofen, ale pokud bude mít dítě teplotu nebo bude bolestivě reagovat na nožičku, pak ho podat můžete.
Děti z našeho podcast týmu, což už je 8 dětí, budou všechny očkovány proti pneumokoům. 7 dětí bylo očkování prevenarem 13 a měly po očkování maximálně zvýšenou teplotu, bolest nohy a otok a zarudnutí v místě vpichu. Ale do 24 hodin byly všechny úplně v pořádku. Jedno dítě právě teď čeká vaxneuvance, tak jsme zvědavé, jaké bude mít zkušenosti.

Teď se již můžeme vrhnout na meningokoka, celým jménem neisseria meningitidis - strašáka nejen rodičů, ale i nás doktorů.
Existuje 13 sérotypů meningokoka, ale všechny vyvolávají velmi podobná onemocnění. V lecčems je meningokok podobný pneumokokovi. Například se také přenáší kapénkami. A také se můžete nakazit od zdravě vypadajícího člověka, který má meningokoka v nosohltanu jako součást jeho mikroflory. Nosičů je ve společnosti celkem asi 10%, ale třeba v 19 letech je to téměř ¼.
Ohroženou skupinou jsou malé děti a mladí dospívající, převážně kvůli trávení mnoha času v kolektivech při oslabení imunity. Typickým pacientem je puberťák, který se vrátil ze školy v přírodě, kde měli poslední večer diskotéku nebo vysokoškolák na koleji, který jde večer na párty. Riziko je tedy nevětraná místnost plná lidí, spolu s oslabením organismu, u dospívajících je to typicky nevyspání.

Inkubační doba je 1-8 dní. U nemocného se objeví horečky, schvácenost a další chřipkovité příznaky jako bolest svalů, kloubů a hlavy. Během několika hodin dojde k výsevu takzvaných petechií. To jsou drobné tečky na kůži, které značí krvácení do kůže. Už jsme se o nich bavili při horečkách, ale stojí za to si je zopakovat. Abyste si byli jisti, že se jedná o petechie a ne vyrážku, zkuste na tečku zatlačit. Pokud se jedná o vyrážku, tak zmizí, ale krvácení bude vidět stále. Když si nebudete jistí, zkuste skleničkový pokus. Ten provedete tak, že zatlačíte skleničkou a budete koukat na dno. Zase, pokud tečka zmizí, pak se nemusíte obávat, pokud ale zůstává, jedná se o krvácení do kůže. Petechie typicky velmi rychle přibývají a jedná se o velmi vážný stav, kdy musíte neodkladně volat 155. Petechie se poté postupně zvětšují a vznikají skvrny, těm říkáme sufuze. To už je život ohrožující situace, která často nedopadá dobře.
Ke zhoršení stavu může dojít během pár minut, proto vždy radíme rodičům a všem lékařům, ať každého s horečkou, hlavně dítě a dospívajícího, svléknou a prohlédnou kůži od hlavy až k patě. První tečky se objevují často na nohách, kolem kotníků, tak nezapomeňte i u dospívajících s horečkou odkrýt peřinu!

Někdy se může objevit zvracení, silné bolesti hlavy, či křeče, což je typický obraz meningitidy. V díle o horečce jsme se bavili o meningeálních příznacích, které nám naznačují, že může mít nemocný meningitidu. Proto radíme každému rodiči zkontrolovat opozici šíje. To uděláte tak, že u nemocného ležícího na zádech zkusíte předklonit hlavu tak, že mu ji chytnete a aktivně předkláníte. Zdravý člověk se dotkne bradou hrudníku, u nemocného zůstává mezera. Případně můžete u ležícího člověka zkusit zvednout nohy. Zase, u zdravého dostanete nohy do úhlu 90st. k tělu, u nemocného vám to nepůjde.
Na meningokoka máme účinná antibiotika, ale ta musí být podána opravdu co nejdříve a někdy je už pozdě. Na tato onemocnění zemře zhruba 10% nemocných a dalších 10% má trvalé následky.

A jak jsou meningokoková onemocnění častá? Naštěstí moc ne. Zřejmě i díky opatřením proti covidu nyní čísla rapidně klesají - v roce 2019 bylo případů 49, více než polovina u dětí. V tomto roce zemřeli 2 děti a jeden mladý dospělý. V roce 2020 se prokázalo 25 případů, z toho 16 u dětí. Opět zemřely 2 děti a jeden mladý dospělý. V roce 21 bylo jen 11 případů, z toho 3 děti a nikdo nezemřel. Ovšem trvalé následky, jako například ztráta končetin, jsou bohužel časté.

Jak už jsem zmiňovala, máme několik typů meningokoka. Proti 5 nejčastěji se vyskytujícím máme účinné očkování. První je proti meningokokům skupiny A.C.W,Y a druhé proti meningokokovi typu B. Zhruba v polovině případů je v ČR nemoc způsobena meningokokem typu B. Druhým nejčastějším typem je meningokok C. Proto je vhodné podání obou vakcín.
Pediatr se vás asi na jedné z prvních návštěv zeptá, jestli budete chtít očkovat proti meningokokům. Pokud ano, což doporučujeme, budete mít na výběr z více vakcín. Aby to bylo přehlednější, tak dáme shrnutí na sociální sítě. Nicméně, jak jsme si řekli, máme očkování proti MenB a proti meningokokům ACWY. Proti ACWY jsou na trhu 2 vakcíny - Nimenrix, Menveo. Obě se podávají do svalu - u dětí do 2 let do stehna, u starších do ramena. Menveo se podává od 2 let věku, ale většinou chceme chránit děti mladší, proto vám spíše bude nabídnuta vakcína Nimenrix. Ta se očkuje do 6 měsíců věku dvěma dávkami, ale spíše očkujeme starší a pak už se podává jen jedna dávka. Očkování nimenrixem ve 2. roce věku dítěte proplácí pojišťovna, to znamená, že musí být podáno mezi 1. a 2. narozeninami a dále je propláceno očkování nimenrixem nebo menveem v 15. roce života, tedy mezi 14. a 15. narozeninami.  

Již 9 let máme očkování proti meningokoku typu B. Nyní jsou na trhu dvě vakcíny. První je bexsero, které je možné podávat od 2. měsíce a druhá je trumenba, která je určena od 10 let. Bexsero je u kojenců podáváno stejně jako hexakavcína a očkování proti pneumokokům, tedy v režimu 2+1. Abychom ochránili rizikové kojence, začínáme s očkováním kolem 3.měsíce.  Za 2 měsíce přidáme další dávku a posilovací dávku dostane dítě za 6 měsíců od posledního očkování.
U starších dětí a dospělých je očkovací schéma trochu jiné. Jsou podávány pouze dvě dávky s rozestupem minimálně 1 měsíce.
Pojišťovna proplácí očkování, pokud je zahájeno do 1 roku věku dítěte, a dále pokud je zahájeno v 15. roce života. Opět se očkuje do svalu, místa jsou stejná jako u předchozí vakcíny.

Očkování proti meningokokům se rodiče často bojí kvůli nežádoucím účinkům. A ano, jsou opravdu častější než u jiných očkování. Nejčastěji je to - bolest v místě vpichu, horečka, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, průjmy a bolest svalů a kloubů. Rodiče jsou často vyděšení, že dítě nechce po aplikaci vakcíny do nožky chodit. Je to kvůli bolesti. Doporučujeme přiložit studený obklad  a kdyžtak podat paralen.
I když je to nepříjemné, je to rozhodně zvládnutelné o moc víc než samotné onemocnění, které bohužel často končí opravdu špatně.

A jak je to s podáním antipyretik před očkováním proti meningokokům? Už jsem již zmiňovala v předchozích očkovacích dílech, že od preventivního podání anitpyretik před očkováním se pomalu ustupuje. Ovšem výjimkou je vakcína bexsero. U té i sám výrobce doporučuje cca 2 hodiny před očkováním podat paralen. Toto opatření snižuje výskyt nežádoucích účinků.
Často nám rodiče říkají, že se jim paralen preventivně podávat nechce. Nemusíte, ale pokud je dítě rizikovější, například atopik nebo mělo předtím po očkování horečky, tak to určitě doporučujeme.
Všech našich 8 dětí mělo očkováno v kojeneckém věku bexsero. Téměř všechny měly po očkování horečky a byli neklidné, některé i špatně spaly, ale tento stav naštěstí nikde netrval dlouho.

A to je pro dnešek vše. Co si z toho odnést? Že pneumokoková a meningokoková onemocnění mnohdy ohrožují život a proto by každý rodič měl zvážit očkování - a to ideálně hned v kojeneckém věku, případně u meningokoka v pubertě. Nezapomeňte, že pneumokok způsobuje závažná onemocnění u seniorů. Tak zkuste na očkování nahnat vaše rodiče a prarodiče, kteří ho mají od 65 let proplacené od pojišťovny. A narozdíl od miminek jim stačí jen jedna dávka. Všechny názvy vakcín a kalendář, kdy co podat, byly dnes trochu složitější, tak se můžete na shrnutí těšit již brzy na sociálních sítích. Přiložíme vám i obrázky petechií a naznačíme, jak vyšetřovat opozici šíje. Mějte se krásně a budu se těšit zase brzy na slyšenou.

Další epizody

# 51 Ostrý pohled - úvod

30. ledna 2023 / 00:09:00

Poslechněte si krátký úvod do nového typu našeho podcastu. Stále budeme dělat i klasické epizody, kde předáváme naše mateřské a lékařské rady a zkušenosti, ale v dílech s názvem Ostrý...

# 49 Kojení a alkohol

22. prosince 2022 / 00:14:00

Vadí konzumace alkoholu při kojení? V dalším díle podcastu, který pro Vás připravují maminky a dětské lékařky, se věnujeme pití alkoholu během kojení.