Vadí konzumace alkoholu při kojení? V dalším díle podcastu, který pro Vás připravují maminky a dětské lékařky, se věnujeme pití alkoholu během kojení.
Vadí pití alkoholu při kojení?
Jednoduchá otázka, ale ne zcela jednoduchá odpověď. Ke zpracování tohoto tématu mě přivedla jednak moje chuť na skleničku vína po probdělé noci s dcerou a nekončící záchvaty vzteku u syna. Kdy mi navíc došla čokoláda. Druhým důvodem, proč máme dnes toto téma, jsou rozporuplné informace, které najdete na internetu. Od - alkohol při kojení nikdy nesmíte, po - alkohol vůbec nevadí. A také už jsou za rohem svátky, kdy vám určitě někdo bude nějakou tu skleničku alkoholu nabízet.
V mnoha kulturách je či byl alkohol pro kojící ženu a potažmo pro dítě považovaný za prospěšný. V Mexiku se doporučuje i během těhotenství popíjet nízkoalkoholický nápoj z fermentované ovocné šťávy tzv. pulque. V Číně ženy po porodu zase pijí vývary vařené v rýžovém víně a v Německu se ještě v 70. letech doporučovalo sladové víno na podporu laktace. V Kanadě v r. 1981 z jednoho průzkumu vyplynulo, že pokud se žena zeptala zdravotníků, jak je to s alkoholem při kojení, tak deseti procentům bylo řečeno, že se alkoholu mají vyhýbat. 45 % procent že dozvědělo, že alkohol v mírném množství je přijatelný a necelá polovina odešla s informací, že alkohol je prospěšný, jelikož zlepší kvalitu a množství mléka, matka se zklidní a jako bonus budou děti lépe spát. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2802835/
Není se tedy čemu divit, že počet kojících žen konzumujících alkohol je poměrně vysoký. Například v Norsku to bylo v r. 1990 zhruba 80 procent žen. Postupně se ale začalo ukazovat, že zas takové terno to s alkoholem nebude. Nyní se odhaduje, že v západních zemích zhruba polovina kojících někdy alkohol požila. Česká data jsem nenašla, ale v našem malém průzkumu na IG, kterého se zúčastnilo přes 1200 sledujících, odpovědělo opravdu 50%, že alkohol při kojení nepilo, a zbylá půlka někdy ano.
V podcastu si nyní řekneme, jaké jsou nové poznatky ohledně pití alkoholu při kojení, jaká jsou rizika pro dítě či jak je ovlivněna laktace a jaké z toho plynou závěry. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcpt.12149
Na úvod pár faktů:
1. Nejvyšší hladina alkoholu v krvi je zhruba 1 hodinu po jeho konzumaci.
2. Hlavní roli v odbourávání hrají játra. To, za jak dlouho se tělo alkoholu zbaví však závisí na mnoha faktorech - zejména na koncentraci alkoholu v nápoji a na jeho množství, na hmotnosti ženy, na aktuální kondici, na únavě či na současné konzumaci jídla a dalších nápojů. Nedá se tedy plošně říci, že 1 sklenka vína vyprchá za 2,5 hodiny. Existuje řada orientačních tabulek, normogramů a kalkulaček, kam si zadáte svoji hmotnost a co jste v kolik hodin vypili a výsledkem je odhad času, kdy už budete bez alkoholu v krvi. Pro představu - 60 kg žena, co vypije 2 dcl bílého vína bude zcela bez alkoholu v krvi zhruba za 4 hodiny.
3. Novorozenci a kojenci do 3 měsíců odbourávají alkohol až o polovinu pomaleji než dospělí.
4. Alkohol je malá molekula dobře rozpustná ve vodě, což mu dovoluje snadno procházet do mateřského mléka. Mnoho studií prokázalo, že hladina alkoholu v krvi je téměř úplně stejná jako v mateřském mléku.
Na sociálních sítích jsme jako upoutávku na tento díl zveřejnily dva výroky - od SZU větu “Obsah alkoholu v mateřském mléce je téměř totožný s obsahem v krvi matky.” a od Mamily “Do mateřského mléka se alkohol z pohledu kojeného miminka dostává v zanedbatelném množství.” I když to na někoho působilo, jako protiklady, je to v podstatě totéž. Měla jsem to tady pro vás krásně matematicky vysvětlené, nicméně Domča mi k tomu napsala komentář: celý tenhle odstavec je strašně složitě napsaný. Já to musela i přečíst 2x, natož to poslouchat. Takže vás toho tedy ušetřím a využiji komentář od jedné sledující, která správně napsala, že si výroky neodporují. A kdyby žena měla v krvi 5 promile alkoholu, tak by mléko mělo 0,5 procenta alkoholu. A 0,5 procenta má např. nealkoholické pivo. Jen podotknu, že s 5 promile, už by určitě nebyl nikdo schopen kojit, protože by byl pro těžkou otravou alkoholem v komatu. Více z reality by bylo, kdyby 60 kilová žena vypila 2dcl bílého vína. Za hodinu po vypití by měla v krvi zhruba 0,3 promile alkoholu a její mléko by tedy mělo 10x méně alkoholu než zmiňované nealko pivo. Tudíž kolik má matka alkoholu v krvi, tolik pije i dítě v MM. Zní vám to dost děsivě? Ale proč se někde píše, že se k dítěti dostane vlastně zanedbatelné množství? Můj manžel je matematik, takže vůbec nechápal, že nechápu, že oboje je vlastně pravda. Nakonec jsem si přečetla závěr jedné studie a pochopila jsem. V té studii dali ženám vypít 0,3g/kg alkoholu. To je pro představu pro 60kg ženu zhruba dvoudecka bílého vína nebo velká světlá desítka. Poté se měřila koncentrace alkoholu v mateřském mléce. Skutečně odpovídala koncentracím v krvi matky. Nejvyšší koncentrace byla opravdu 1 hodinu po konzumaci, v mateřském mléce zhruba 0,32g/l, tudíž zhruba 0,3 promile v krvi, jak jsme my češi zvyklí udávat míru opilosti. A teď do toho ještě zamotám nealko pivo, které ale jak víme, přeci jen trochu alkoholu v sobě má. Konkrétně je to 0,5% a v litru najdeme 4g alkoholu. A kdo fakt dobře poslouchá, tak chytil informaci, že po dvojce vína bude mít 60 kg žena maximální hladinu 0,32 g alkoholu v mateřském mléce. 0,32g v litru mateřského mléka v porovnání se 4g v litru nealko piva je přeci jen více jak 10x méně.
Tím to nechci bagatelizovat, ale jen vysvětlit, proč se někde dočtete, že se toho k dítěti ve výsledku moc nedostane.
Teď to určitě vyznělo, že je oukej si dát flašku vína a jít miminko nakojit. A skutečně i to jsem se dočetla. Cituji z mamily, českého sdružení laktačních poradkyň. "Není potřebné, abyste si mléko odsávali anebo vylévali, nebo namísto kojení dávali dítěti umělé mléko - a toto pravidlo platí bez ohledu na to, jaké množství alkoholu jste vypili."
Tak s tímto tvrzením tedy ale nesouhlasím. Na množství samozřejmě záleží. Jsou známy případy, kdy po konzumaci většího množství alkoholu měly děti zdravotní obtíže - např. jedna novopečená matka vypila během dne 750ml portského vína a následně bylo miminko téměř neprobuditelné, neschopné sát, mělo slabý puls. V Číně bylo popsáno několik případů novorozenců s ileem, což je náhlá příhoda břišní, daných do souvislosti s požíváním tradičního kuřecího vína- tedy kuřete vařené v rýžovém víně. Déletrvající obtíže s vnitřním prostředím i neurologické projevy byly popsány u kojených dětí od matek alkoholiček, kdy nešlo o novorozence.
Pokud ale matka vypije běžnější množství alkoholu, například sklenku vína, může to mít na dítě nějaký vliv? Může. Více studií potvrdilo, že po vypití alkoholu miminko vypije v brzké době (zhruba do 4hod od požití alkoholu) méně mléka a to zhruba až o jednu pětinu. Maminka to ani nepozná, jelikož bylo dítě u prsu stejně dlouho a často, jako po vypití placeba. Pravděpodobně to není způsobeno tím, že by dětem mléko s alkoholem nechutnalo, ale že mléko méně teče. To podporuje i studie, kde se dětem nabídlo mléko s alkoholem a bez, a kupodivu děti více vypily mléko alkoholické. Dobrá zpráva ale je, že po vyprchání alkoholu z krve, miminka pila o to více, takže celkové denní množství zůstalo stejné.
Možná vám někdo dal radu, ať si dáte na spaní pivo, že pak bude miminko lépe spát. Tak tento nápad věda nepodporuje. Spíše naopak se ukázalo, že je spánek dětí o trošku kratší, je rozdělen na více intervalů a s narušenými spánkovými fázemi. Další studie poukázala na větší plačtivost a podrážděnost u miminek po požití alkoholu. Je ale potřeba dalších výzkumů, jelikož i tyto studie mají své mouchy.
Dlouhodobé účinky na dítě jsou ještě větším otazníkem. Dat mnoho není a studie mají svá omezení. Například studie na 7letých dětech, kde matky zpětně udávají jak moc pily během kojení, zkrátka nemůže mít moc velkou výpovědní hodnotu. Zajímavé jsou výsledky z australské prospektivní studie, která hodnotila pomocí dotazníků kojené děti v 8 týdnech a v 1 roce. Sledovalo se požívání alkoholu matek a sociální, mentální a motorický vývoj dětí. Většina matek konzumovala alkohol v malém množství a pití bylo často načasováno tak, aby se minimalizovalo množství alkoholu v MM. Závěr zkoumání byl, že takové pití alkoholu vliv na vývoj dítěte zřejmě nemá. V jiné australské studii vědci došli k závěru, že rizikovější pití (tedy pití většího množství a časté pití) má souvislost s horšími školními výsledky. Takže opět, na množství záleží. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bcpt.12149
Jak už jsem zmiňovala, tak dříve se alkohol považoval za kojení podporující látku. Dnes už ne. Řada studií zkoumala vliv alkoholu na oxytocin a prolaktin, což jsou hormony, které nám pomáhají při kojení. Ukázalo se, že oxytocin se při pití alkoholu opravdu snižuje, což má za následek také sníženou produkci mléka. S prolaktinem je to trochu složitější, jelikož tam zasahuje více faktorů, jako jsou třeba genetické předpoklady. Všechny světové organizace však aktuálně alkohol nepovažují za látku podporující laktaci. Co se týče doby kojení, tak se zdá, že čím větší konzumace alkoholu, tím dříve matka dítě odstaví, zatímco příležitostné pití na celkovou dobu kojení vliv nemá.
Dalším aspektem je samozřejmě schopnost postarat se zodpovědně o dítě. Občas se někde ve zprávách se objeví, jak policie naměřila u matky s kočárkem 2 promile, tak o takovém stavu vůbec nemusíme diskutovat, jestli je v pořádku či nikoliv. Stejně jako závislost na alkoholu, která má negativní vliv na dítě i na matku, ať už ve fyzické či psychické rovině.
A nezapomínejme ještě na to, že pití alkoholu a společný spánek s dětmi v posteli k sobě nepatří. Takže, i když nekojíte a s alkoholem to přeženete, dítě si k vám do postele nedávejte, neboť hrozí, že ho můžete zalehnout. O bezpečném spánku máme ostatně 10. díl podcastu, kde se můžete dozvědět více.
Tak teď si asi říkáte, co tedy z těchto všech informací prakticky plyne. Pokud stále nevíte, jestli si tedy na Silvestra slavnostní přípitek dát můžete nebo ne, mohou vám pomoci i doporučení některých světových autorit.
CDC/AAFP říká - Nejbezpečnější je při kojení alkohol nepít vůbec. Nicméně není známo, že by mírná konzumace alkoholu (do 1 nápoje denně) byla pro dítě škodlivá, zejména pokud matka počká s kojením alespoň 2 hodiny po dopití alkoholu.
AAP: považuje za přijatelné vypití 0,5g alkoholu na kilo a den, což jsou pro 60kg ženu 3 malé desítky či 3 decky bílého vína. A opět doporučuje kojení až za 2hod po dopití.
To jsou celkem benevolentní doporučení. Asi tedy nejbenevolentnější doporučení mají Řekové, kteří říkají - při kojení je v pořádku vypít jeden nápoj denně, nejlépe hned po kojení, aby do dalšího kojení uběhlo několik hodin.
Na druhou stranu jsou státy, které zkrátka říkají, že ženy při kojení nemají alkohol pít vůbec, např. Japonsko, Německo či Nizozemsko a řada dalších. https://iard.org/science-resources/detail/Drinking-Guidelines-for-Pregnancy-and-Breastfeedin
U nás mnoho oficiálních vyjádřeních není, ale třeba SZU říká:
Jestliže se kojící matka rozhoduje, zda pít alkohol, měla by mít na paměti, že na jedné straně stojí možná rizika pro dítě i pro ni samotnou, ale na straně druhé nejsou žádné zdravotní „přínosy způsobené alkoholem“ ani pro jednoho z nich. Vyhne-li se kojící matka alkoholu, prospěje tím nejenom svému dítěti, ale i sama sobě.
Vesměs se tedy opakuji doporučení, že nejlepší je nepít při kojení alkohol vůbec. A pokud ano, tak malé množství a načasovat další kojení až po odbourání alkoholu z krve.
Filozof nebo psycholog by se možná spíše zabýval otázkou, proč kojící ženy vlastně chtějí alkohol pít? Naštěstí i tím se vědci zabývali. Někdo věřil, že alkohol, obzvláště pivo, zvyšuje produkci mléka či dítě poté bude poté lépe spát. Roli v tom určitě hraje nedostatečná informovanost od nás zdravotníků, takže zatímco u těhotenství většina ví, že alkohol není prospěšný, o kojení a alkoholu se tolik nemluví. Velký vliv má i společnost a ruku na srdce - kdo z vás neslyšel pobídky k pití alkoholu ať už při kojení či dokonce v těhotenství. Já teda mnohokrát. Ptali jsme se vás na IG, jaké jsou vaše důvody a nejčastěji to byl přípitek při nějaké události, chuť na alkohol, potřeba uvolnění a relaxu. Někomu pomáhá alkohol ulevit od stresu či k navození pohody. Nejvíce mě tedy pobavila odpověď od Kiris, která napsala: nepila jsem, ale tchyně mi přinesla v šestinědělí vaječňák z vodky. Prý na rychlé pročištění. No, to musíte mít s tchýní tedy veselo, i bez vaječňáku.
A to je pro dnešek vše! Doufám, že se vám díl líbil - ostatně můžete ho ohodnotit ve vaší podcastové platformě. Za zpětnou reakci budeme moc rády. Za celý náš podcastový tým vám přeji krásné a veselé svátky a budeme se těšit v novém roce.
V dnešním jubilejním 50. dílu se společně podíváme na další očkování. Dnes to bude očkování proti pneumokokům a meningokokům.
V dalším díle našeho podcastu budeme pokračovat v tématu péče o dětské zoubky. Pozvání přijala zubní lékařka MDDr. Zuzana Skarková, která nám pomůže zodpovědět dotazy, týkající se péče o dětské...