# 26 Příkrmy II - otázky & odpovědi

17. listopadu 2021 / 00:21:30

A je tu další díl o příkrmech, kde zodpovídáme Vaše otázky! Kdy dát miminku do stravy alergeny? Jak je to s kaší? Musí se jídlo mixovat?


Dobrý den vážení posluchači, opět Vás zdraví Alžběta a mám tu další várku Vašich příkrmových otázek a našich odpovědí. Příkrmy jsou očividně pro Vás velkým tématem a není se čemu divit. Rady ohledně příkrmů jsou velmi různorodé a často si i protiřečí a my pak nevíme, co si vybrat. Nebojte, znám to i já. Kromě odpovědí na Vaše otázky se proto v podcastu dozvíte i některé moje tipy, jaký blog či profil na sociálních sítích je dobré pro inspiraci sledovat. Tak jdeme na to. 

Existuje alergické / imunologické okno nebo ne? Informace jsou různé…

Aktuálně je to tak trochu filozofická otázka. Dávno si lékaři a vědci všimli, že u dětí přibývají potravinové alergie všeho druhu. Vznikl tedy názor, že by to mohlo být kvůli tomu, že se zavádí alergeny moc brzy. Proto se jeden čas (a není to tak dávno) doporučovalo začít dávat ryby, mléko či vejce od 1.roku, oříšky dokonce od 3 let a podobně. Ale nějak to nezafungovalo a alergie u dětí neubývala. Pak imunologové na základě několika studií přišli s opačným názorem, že čím dříve, tím lépe. Období mezí 4.-6m začalo být označováno jako tzv. imunologické okno a v tuto dobu by mělo být ideální dítěti představit různé potraviny, včetně těch problematických. S tímto názorem však nesouhlasí další odborné společnosti, které kladou hlavně důraz na výhody z kojení a upozorňují, že provedené studie mají velké mezery. Což je pravda. Dlouho se proto čekalo na výsledky 2 britských nových studií, EAT a LEAP, které měly objasnit, jestli je tedy dřívější zavádění alergenů dobré nebo ne. Studie EAT se zúčastnilo 1300 kojenců, kteří byli rozděleni do 2 skupin. V první skupině matky měly plně kojit své potomky do 6 měsíců, a pak zavést příkrmy, včetně alergenů jak uznají za vhodné. Ve druhé skupině se začalo už od 3 měsíců s příkrmy a to i s alergeny jako arašídy, vejci, sezamem, kravským mlékem, rybami a pšenicí. Děti obou skupin byly stran alergií a dalších nemocí sledovány do 3 let věku. Závěry studie skutečně potvrdily, že skupina, kde se začalo s alergeny dříve měla pak nižší výskyt alergií než skupina, kde se do 6m kojilo a začalo se s příkrmy a alergeny později. A co z toho teď plyne pro nás, rodiče zavádějící příkrmy. Určitě nemusíte hned jít dávat 4 měsíčnímu potomkovi rybu k večeři. Zatím nevznikly všeobecně uznávané postupy, jak a kdy zavést alergeny, ale zkrátka není dobré s nimi příliš otálet. Často se právě u rodičů setkávám s tím, že se bojí dávat ryby nebo vajíčko a oddalují to až třeba po 2.roce. To ale nepřináší ovoce, ani méně alergií, ba spíše naopak. Ostatně i další Vaše otázky se týkaly potenciálních alergenů.

Ořechy, tepelně zpracované většinou alergii nezpůsobí, ale máme zkoušet čerstvé?

U oříšku se hlavně bojíme toho, že je dítě vdechne, proto celé oříšky nabídněte až dítěti staršímu 3 let. To ale neznamená, že se oříškům máte do této doby vyhýbat. A to ani těm čerstvým. Jen je potřeba přizpůsobit jejich konzistenci věku dítěte. Takže namleté oříšky do kaše nebo máslo z oříšků - proč ne. Stejně jako u všech dalších potravin zavádějte oříšky postupně, v menším množství a sleduje případné alergické reakce.

Kdy zavádět rýži, lepek, ryby, těstoviny?

O lepku jsme se bavili v minulé epizodě, takže jen shrnu, že lepek se má zavést kdykoliv do 12m věku. Co se týče rýže a těstovin, tak opět není striktně dáno, kdy se mají dítěti podat. Někteří kojenci se seznámí s rýží v podobě rýžové kaše, někdo přidá rýži a těstoviny až jako přílohu do příkrmů, většinou kolem 8.- 9.měsíce. Ale jak říkám, nikde není psáno, že nemůžete začít dřív, pokud to miminku bude vyhovovat. 

Ryby a korýši? Alergen, jak nabízet a škodlivost rtuti v mořských rybách?

Na ryby padlo více otázek, což je pochopitelné, protože je to alergen a doporučení ohledně podávání ryb se hodně měnila. Já říkám rodičům, ať se toho nebojí a když začnou v příkrmech nabízet maso, tak ať zkusí i ryby. Většinou to vychází někdy kolem 7.měsíce. Pochopitelně si dejte pozor na kosti v rybách. Vhodné je nejdříve začít s rybami sladkovodními, ideálně čerstvými, nebo pak mraženými. Oblíbené jsou zejména ryby jako treska, makrela, pstruh, kapr a losos. Kvůli vyššímu obsahu methylrtuti se nedoporučují některé dravé ryby, jako je například žralok, candát, štika, mečoun či tuňák. A už vůbec nedávejte dětem různé polotovary jako krabí tyčinky či rybí prsty - ty mají s rybami společný tak maximálně název. 2 dotazy také zněly na korýše, pod kterými si představuji hlavně krevety. To jsem si popravdě musela nastudovat, protože jsem to doposud neřešila a sama krevety nejím nijak často. Názory se jako obvykle velmi lišily. Už jsme si vysvětlili, že nemá cenu oddalovat potraviny z hlediska alergií, ale u darů moře jsou i další aspekty. Jednak je tu riziko kumulace některých těžkých kovů a třeba krevety jsou velmi bohaté na sodík. Až tak, že jedna porce může obsahovat až 75% doporučené denní dávky sodíku pro děti mladší 12 měsíců. Často jsou také krevety ošetřovány ATB a chemikáliemi, aby vypadaly krásně, nekazily se a chránily se před chorobami. Tyto informace mě rozhodně nijak nepřesvědčily, že Karel bez krevet strádá. Nicméně je potřeba uznat, že pokud seženete čerstvé krevety či kvalitní krevety mražené, tak nevadí, když je dáte malému dítěti. Ale já bych zkrátka nedoporučovala to přehánět. Další aspektem podávání krevet je samozřejmě i bezpečné podávání, takže než se do toho pustíte, nastudujte si, jaká je vhodná forma pro jejich servírování.

Kdy je možné zavést bílý jogurt a ryby. Jaké ryby jsou vhodné?

Ryby jsme probrali a co se týče bílého jogurtu, tak Karel ho dostal v 8.měsíci, kdy už jedl ovocný příkrm, takže jsem mu do něj začala přidávat i bílý jogurt. Začít s jogurtem kolem 8.měsíce je u nás takové obecné doporučení, ale třeba v USA je běžné, že dítě dostane jogurt už v 6m a já s tím také problém nemám. Je to spíše o tom, kdy se vám bude hodit do příkrmu jogurt přidat. Ale i když hraje u miminka hlavní roli v jídle kojení či umělé mléko, tak mléčné produkty mají u dětí do 1 roku svoji roli, takže jogurt nevynechávejte dlouho. Ideální je podávat plnotučný bílý neslazený jogurt. Pribináčky, tvaroháčky, lipánky či slazené jogurty do jídelníčku malých dětí opravdu nepatří. 

Kdy zařadit červenou řepu a zeleninu typu rajčata, papriky okurky.

Červenou řepu někdo nabídne jako první příkrm, takže tam se bát nemusíte. Mimochodem pokud začínáte s příkrmy a vůbec nevíte co a jak, tak mě přišel přínosný blog detskeprikrmy.cz, kde autorka ukazuje opravdu krok po kroku tvorbu nejrůznějších příkrmů, včetně těch nejzákladnějších jako je například příkrm z červené řepy. Rajčata, papriky a okurky můžete také zavést kdykoliv do 1 roku, jen je potřeba dát pozor na správnou úpravu jídla, abychom zabránili vdechnutí tvrdých kousků. Rajčata bych radila nakoupit v bio kvalitě, protože mnohdy mají děti vyrážku ne pro samotných rajčatech, ale po chemikáliích, kterými jsou ošetřovány. Mimochodem, opakovaně jsem zmínila, jak je důležité nabízet jídlo bezpečně. U takové řepy, kterou uvařenou rozmixujete mít problém nebudete, ale co třeba s tou okurkou. Moc se mi líbí také IG stránky, které se jmenují BLW krok za krokem, kde najdete hodně užitečných tipu na servírování běžných potravin a receptů. Jsou to stránky zaměřené na metodu BLW, ale určitě zde najdete řadu informací, i když jedete klasiku se lžičkou.

Kdy začít dávat maso/žloutek a jak často, aby mělo miminko dost železa?

Obvykle se u nás začíná se zeleninovými příkrmy, které pokud miminko dobře toleruje, tak se přidá maso. Někdo doporučuje za měsíc od začátku příkrmů, někdo za 14dnů, někdo začne s masem hned a nemůžu říct, že je to špatně. Je ale dobré neotálet, protože jak správně říkáte, tak je potřeba dodávat miminku dostatek železa, jelikož už mu přestávají zásoby železa stačit. Nejdříve stačí pouhých 20g masa a postupně dávku zvyšujeme. Ideální pak je podávat maso 5x týdně, nezapomeňte, že do toho se počítají i ryby. Žloutek stačí 1x týdně nebo ze začátku 2x týdně půl žloutku a zavádíme ho zhruba ve stejné době jako maso.

Ořechy a houby od 3 let, kdy ale děti mohou semínka (lněná, slun., chia), plesnivý sýr /hermelín)

U semínek je to stejné jako u ořechů - pokud je podáváme namleté, tak je můžeme podávat v kojeneckém věku. U celých semínek hrozí jejich vdechnutí, proto bych se jim do 3 let vyvarovala. Plísňové sýry obsahují velké množství soli a do batolecího jídelníčku bych je nezařazovala. Obecně je nepovažuji za nijak zdravou potravinu, proto i poté stále s mírou.

Mohu zkusit dát u 9m holčičky, kdy už máme zavedeno většinu potravin kaši s kozím mlékem?

Pro mě třeba byla novinka, že existují mléčné kaše na bázi kozího nikoliv kravského mléka. Jsou tedy pekelně drahé, nicméně tyto kaše můžete dávat od 6.měsíce. Jinak platí pro kozí mléko to stejné, co pro kravské. Obě v sobě mají velké množství bílkovin, proto se nedoporučují dávat dětem k pití do 1 roku věku. Od 9.-10.měsíce je ale můžete v menším množství pro přípravu pokrmů využít. Takže 1 porce kaše z tepelně upraveného kozího mléka je určitě v pořádku. 

Jak je to prosím s kaší na spaní? Ano/ne, mléčnou/nemléčnou?

Taky Vám někdo řekl, že po kaši bude spát vaše dítko celou noc? Taky jsem v to po tolika probdělých nocí věřila. Ale nestalo se. Nicméně nechci tady kaše pomlouvat, určitě ji k večeři miminku dát můžete a chápu to, protože je to praktické a jednoduché. Složitější je ale vybrat tu správnou kaši. Pokud má dítě dostatek mléčných výrobků přes den nebo je zkrátka dobře kojené, tak klidně dejte nemléčnou. Pokud už mléku moc nedá, tak je lepší zvolit mléčnou kaši. Ale tím to nekončí, protože jsou kaše a kaše. I když je na obalu napsáno od 4m věku, tak to z hlediska výživy tak vůbec být nemusí a v krabici se může schovávat přeslazená bomba. S radostí vás odkážu na IG profil mé oblíbené nutriční terapeutky EliskyPivrncové, kde naleznete v uložených stories přínosné poznatky ohledně výběru kaší a na co si dát pozor. A až tam budete koukněte i na informace o ovocných kapsičkách, to je taky někdy dost šok, co se schovává uvnitř. 

Kdy zavádět večeře?

Tak to je velmi individuální věc. Obecně se doporučuje jako první se začít v 6 měsících s obědem. Pak, třeba po 1 měsíci můžeme zavést ovocný příkrm na dopolední či odpolední svačinu. Pak se tedy pokračuje s tou druhou svačinou, poté s večeří a jako poslední následuje snídaně. Ale je to jen obecný návod. A třeba Karel měl sice jako první oběd, pak odpolední svačinu, ale pak dlouho měl k večeři jen kojení, protože když jsem zkusila dát večeři a poté ještě nakojit, byl přesycen a jídlo mi vyzvracel. A kojení na usínání být muselo. Takže to měl trochu zpřeházeně a doteď v 15m třeba nemá dopolední svačinu, protože spí a vzbudí se až na oběd. Takže doporučuju se příliš striktně nedržet různých tabulek, ale spíše se zaměřit na potomka a jeho potřeby.

Může se začít i s vývary? Třeba čistý zeleninový

Sice to není úplně obvyklé, ale teoreticky můžete začít jen s čistě zeleninovým vývarem. Masový vývar zkuste, až když bude dítko tolerovat zeleninu s masem.

Musí se mixovat? Nestačí rozmačkat vidličkou. Některé děti pak nesnesou kousky.

Mixovat nemusíte a je pravda, že některým dětem stačí jen rozmačkání vidličkou. Některé děti však zpočátku tuto formu jídla opravdu netolerují a vyžadují hladký příkrm. Ale čím dřív začnete s hrubší konzistencí, tím lépe.

S čím pokračovat po zelenině, masu a ovoci? S obilovinami nebo mléčnými výrobky??

Není nikde striktně dáno, co musí kdy následovat. Obiloviny i mléčné výrobky jsou oboje dobrou volbou.

Bílkovina kravského mléka, jak poznat alergii? Jaké jsou projevy? Dítě co už jí příkrmy

O ABKM budeme mít speciální podcastový díl, nicméně, jestli dobře chápu otázku, tak se rodič ptá na příznaky u dítěte, co už jí příkrmy. V naprosté většině se ABKM projeví do 3. měsíce věku, vzácněji později, proto je tato diagnóza u většího dítěte nepravděpodobná. Mezi typické příznaky patří u miminek krev či hlen ve stolici, ekzémy, průjmy či zvracení. Pokud máte podezření na nějakou alergii doporučuji stav zkonzultovat se svým pediatrem. 

Prosím o názor na vlastní zavařování příkrmů

Pokud na to máte vybavení, tak je to určitě super způsob, jak příkrmy uschovat. Zejména ty ovocné. Karel také několik měsíců baštil domácí zavařené jablečné přesnídávky. 

Je dobrý nápad kombinovat klasické mixované příkrmy a blw?

Určitě! Jídlo do ruky, a zároveň podávání příkrmu lžičkou vidím já osobně jako velmi vhodnou stravovací cestu pro děti. Je velmi důležité seznamovat potomka nejen s různými druhy jídly, ale i s různými konzistencemi. Navíc si tak rozvíjí i jemnou motoriku a je menší riziko problémů při zavádění kousků do stravy. Jen je potřeba v první řadě myslet na bezpečnost při stravování, proto si určitě načtěte články z některých BLW blogů.

Jak a kdy začít dávat příkrmy s kousky.

Pokud začínáte s příkrmy ve formě pyré, zkuste brzy přejít na hrubší konzistenci jídla. Třeba jen jídlo rozmačkat vidličkou. Samozřejmě to chvíli trvá, než si dítě zvykne na něco nového, ale důležité je to zkoušet. Dalším stupněm jsou kousky, s kterými můžete opatrně začít v 8.-9.měsíci. Třeba tak, že příkrm nerozmačkáte, ale necháte tam kousek brambory nebo dýně. Kromě kousků v příkrmech můžete zkusit nabídnout i měkkou potravinu do ruky. Vhodný je na začátek například banán nebo avokádo či třeba vařená mrkev. Naučit se jídlo rozžvýkat a polknout je složitý proces a někomu to přirozeně trvá déle. Důležité je ale to nevzdávat a zkoušet vhodné měkké potraviny i nadále.  

Jak často a kdy nabízet kousky, když nechce? Stoličky ještě nemá. 17m.

V 17m určitě kousky nabízejte často, klidně každý den. Chápu, že je to o velké trpělivosti, ale zkoušejte nabízet různé barvy jídla, různé tvary, v různé denní hodiny. A někdy pomůže i změna krmícího. Opravdu se nám kolikrát v nemocnici stalo, že od maminky si dítě nevzalo nic, ale od sestřiček ano. Takže zapojte rodinu a vy si zkuste odpočinout a dát si nohy nahoru. Dále můžete zkusit fintu s Vaším talířem. Děti obvykle chtějí to, co máte Vy, tak si zkuste připravit jídlo, které je vhodné i pro dítě a když se Vám bude do talíře sápat, nechte ho. Jinak co se týče zubů, tak často rodiče nedávají kousky, protože ještě dítko nemá zuby. Nicméně to je chyba, protože některé děti nemají v roce ani zub a přitom je to období, kdy už má umět rozmělnit a spolknout měkké kousky potravy. Obecně platí, že to, co je měkké tak, že to zvládnete rozmačkat mezi prsty, zvládne dítě rozmělnit i dásněmi.

Je normální, že mi dcerka v 10m pořád moc nejí? Chce se krmit sama, ale cokoliv má na jazyku vytlačí ven, sem tam něco spolkne. 

Jak docílit toho, aby dítě vůbec něco ochutnalo? Odmítá.. Jsme stále na kojení (8m)

Ano, je to normální. Některým dětem to trvá déle a někdy se to může zlomit ze dne na den. Dbejte na to ať má dcerka dostatek mateřského či umělého mléka a příkrmy dále zkoušejte. Můžete zkusit přidat do příkrmu Vaše mléko či umělé mléko, známá chuť někdy u dětí zvýší zájem. Nabízejte různé formy jídla, se lžičkou i bez lžičky, různé kombinace jídla a barvy, a nebojte, jednou to přijde. 

Kam putuje sousto, které dítě dusí a já zahájím KPR?

Pokud se dítě začne dusit, je na místě zahájit vypuzovací manévry, které by měly vést k odstranění sousta z dýchacích cest. Dítě mladší 1 roku si položte na předloktí hlavou dolů, kdy mu podpíráte hlavičkou dlaní a prsty. V této poloze proveďte 5 úderů mezi lopatky. Poté ho otočte na záda, kdy by ideálně hlava měla být níže a proveďte 5 stlačení hrudníku, jako u srdeční masáži. Takto polohy střídejte, dokud se stav nezlepší, to znamená, že z něj sousto dostanete ven  či dítě neztratí vědomí. Poté zahájíte klasickou KPR. To, kam putuje sousto záleží na tom kde je a jak je velké. Může zůstat tam kde je nebo se posunout i níže, třeba do jedné z průdušek, což by alespoň zprůchodnilo tu druhou průdušku. Když však jste v takové situaci, že musíte resuscitovat, tak je zásadní hlavně přivolat RZP. Mimochodem již brzy Vás čeká na našem FB a IG shrnutí toho nejdůležitějšího, i něco nového o resuscitaci dětí.

Můžu dát i druhý den příkrm s masem? Děkuji

Ano, pokud uvaříte příkrm, klidně i s masem, který miminko nesní celý, můžete ho do 2.dne zakrytý uchovat v lednici a nabídnout druhý den. Neplatí to pro příkrm s rybou - ten už raději neohřívejte.

Příkrmy u dětí s alergiemi (jiný postup) ale každý radí jiný? Jak např. nahradit vejce v příkrmech?

Pokud má Vaše dítě nějakou potravinovou alergii je logické, že se bojíte přidat další potenciální alergeny. Nicméně teorie, že by pozdní zavádění mělo snížit riziko alergie se nepotvrdila. Ba naopak. Je potřeba více obezřetnosti, to znamená - dítě více sledovat a dát menší množství alergenní potraviny, ale určitě není na místě její oddalování. To znamená, že pokud má například dítě ABKM, tak nemá smysl oddalovat zavedení lepku, ořechů či ryb. Vejce můžete ve sladkých receptech nahradit například banánem či jablečným pyré. Pokud má dítě velké množství alergií a výrazně omezený jídelníček doporučuji zkontaktovat nutričního terapeuta a jídelníček s ním po výživové stránce probrat. A určitě Vám dá mnoho tipu, jak příkrmy malému alergikovi přizpůsobit. 


Tak to by bylo pro dnešek vše! Pokud máte další otázky nebo něco není jasné, kontaktujte nás přes náš FB či IG Pediatrie na vlastní kůži.

Další epizody

# 27 Kyčle

1. prosince 2021 / 00:19:32

Dalším tématem pediatricko-mateřského podcastu jsou dětské kyčle. Proč a kdy musí všechny děti v ČR jít k ortopedovi na vyšetření?

# 25 Rýma - otázky & odpovědi

4. listopadu 2021 / 00:23:43

V tomto díle si povídáme s odbornicí na rýmu, MUDr. Lenkou Čabalovou, neboli doktorkou Soplíkovou.