V dalším díle se dozvíte spoustu praktických rad ohledně podávání léků. Jak jednoduše rozdrtit tabletu? Jak se má správně podávat Vigantol či jiné kapky? Jak rozpůlit čípek? Co dělat s oční...
Krásný den vážení posluchači, možná jste se dnes těšili na Dominiku, nicméně ta si teď nově užívá dvojnásobnou dávku pediatrie na vlastní kůži, takže tu dnes jsem opět já, Alžběta. Dominice gratulujeme k další holčičce a jsme rádi, že se náš tým rozšiřuje. Zároveň vám prozradím, že i naše podcastové řady budou brzy posíleny o další zkušené lékařky a mámy, takže se již brzy můžete těšit na nové a příjemné hlasy.
V dnešním díle se budeme věnovat správnému podávání léků. Zní to sice jako nudné téma, ale nudit se určitě nebudete. Prozradím vám nějaké tipy a triky, jak do malého dítěte dostat sirup, jak se má správně podat rektální čípek nebo oční kapky či s jakými chybami se nejčastěji v tomto ohledu setkáváme. Nebudou chybět ani vaše zkušenosti, které jste nám napsali či některé moudré rady z mateřských fór.
Ještě než přejdeme ke konkrétním praktickým radám, tak je potřeba zmínit některé otázky, které byste si měli před podáním léku zodpovědět. Zaprvé - je vůbec nutné tento lék dítěti dávat? Tím vás samozřejmě nenabádám, abyste zvažovali, jestli máte ten penicilin od lékaře na anginu dát nebo ne, ale spíš mi jde o různě volně prodejné sirupy na kašel, vitaminy, doplňky stravy na podpoření imunity a podobně. U některých je jejich účinnost dost sporná, ale neplechu mohou napáchat i tak. Druhá otázka zní - mám v ruce ten správný lék? Co si budeme povídat - vaše únava, nemoc dítěte, stres, podobně vypadající léčiva - to jsou faktory, které někdy ovlivní to, že můžete sáhnout po špatné krabičce, masti či lahvičce. Další otázka zní - dávám správnou dávku? V anketě na instagramu jsme se vás ptali, zdali se vám také někdy podařil v tomto směru nějaký přešlap. 83% procent z vás je naštěstí neomylných, ale třeba jedna posluchačka se nám dokonce svěřila se svým příběhem:
“V 7m měl syn poprvé chřipku či co. Jak v noci začal hicovat, natáhla jsem místo jednotné dávky celodenní dávku nurofenu. Mají to psané hned pod sebou. Všimla jsem si toho až když začal usínat a celou noc jsem nespala a kontrolovala, jestli dýchá a byla jsem fakt v šoku.”
Ano, to se stane opravdu hned. Jen k tomu ještě dodám, že pokud se vám něco podobného stane a bojíte se, že jste své dítě předávkovali, tak raději zavolejte na Toxikologické informační středisko. Určitě jste poslouchali náš podcast o otravách a víte, že na TISu funguje nonstop telefonní linka, kam mohou zavolat i rodiče a poradit se, co v takové situaci dělat. Předposlední otázka zní - dávám lék tam kam patří? Tím je myšleno, že oční kapky kápnete do oka či rektální čípek dáte do konečníku. Možná to zní úsměvně, ale už jsem na pohotovosti řešila, že rodiče omylem strčili rektální čípek holčičce do pochvy. Nebo už vícekrát jsme se setkali s tím, že rodiče kapali miminku Vigantol do oka. Nakonec se ujistěte, že víte, jak často máte lék dávat a znáte doporučení ohledně jeho podávání a uchovávání. S tím vám poradí lékárníci při výdeji léků v lékárně, ale někdy tyto informace zapadnou, takže je dobré se kouknout do příbalového letáku. Opakovaně pak zjištujeme, že třeba rodiče neví, že se přípravky s železem nemají dávat dohromady s mlékem či častý lék na reflux, omeprazol, se dává ráno nalačno.
Když si ale na všechny otázky odpovíte, ANO, tak přichází na řadu ta praktická část.
Nejčastěji podáváme léky do úst, tedy perorálně. U malých dětí dáváme různé kapičky, sirupy, suspenze, léky rozpustné v sáčku, u větších najdeme lízátka, rozpustné tablety, kapsle nebo tablety. S kapičkami se setká každý rodič, jelikož krátce po narození miminka vám bude doporučeno podávat denně 1 kapku vitaminu D, Vigantolu. V anketě na IG jsme se vás ptali, jak jste vitamin D podávali či podáváte. Pro mě trochu překvapivě zvítězila možnost "Kapu rovnou do pusy", poté následovalo podání na lžičce jen s vitaminem a pak konečně podání na lžičce s mlékem. Jako další možnost jste uváděli - kápnutí na bradavku před kojením, na dudlík, na prst, s jídlem či do lahve s mlékem. Dle příbalového letáku se má podávat na lžičce s mlékem, ale za mě je v pořádku i varianta s dudlíkem, bradavkou a u starších na lžičce s jídlem. U přímého kapání do pusy vidím 2 rizika. Jednak vás může zradit kapátko a nakapete kapek více nebo se může rovnou uvolnit a nepříjemnosti jsou světe. Ostatně toto jsou 2 příběhy z emimina: 1. Ahoj, dneska ráno jsem zápasila s malou, abych jí dala Vigantol. Najednou otevřela pusinku, rychle jsem zmáčkla kapátko, ale místo jedné kapičky mi jich tam spadlo minimálně 6. Co teď? Stačí jen na pár dní Vigantol vynechat nebo máme vyrazit na pohotovost? 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na předávkování vigantolem a následné nežádoucí účinky. Máme 11ti denní dceru a včera jsme jí omylem při podávání kapek Vigantol kápli do pusinky kapek víc. Myslím, že z kapátka vyteklo něco okolo 10ti kapek.
Druhým rizikem je to, že často mají maminky vitamin D na přebalovacím pultu, kde současně mají i 60% líh na ošetření pupečního pahýlu. A znáte tom - rutina, nevyspalost, hodně podobné hnědé lahvičky - bohužel případů záměny lihu a vigantolu máme poměrně dost. A přeci jen je rozdíl, když vylijete líh na lžičku než přímo dítěti do pusy.
U podání samotného Vigantolu na lžičce hrozí, že miminku nedáte dostatečnou dávku, protože lék je na olejové bázi a olíznout ho všechen vyžaduje trochu umu. Přimíchání jakehokoliv léku do větším objemu, třeba mléka, obecně nedoporučujeme, jelikož většinou nevíte, jestli vám miminko dávku vypije celou.
Podávání kapek je ale většinou ještě tou lehčí disciplínou - o něco horší je dostat do kojence či batolete větší objem sirupu či suspenze.
Některé rady Jak na to cituji z mateřského fora:
Pudloslava: Zalehnout. Sednes si, roztahnes nohy, dite si polozis na zada hlavou do sveho rozkroku, ruce priplacnes svymi stehny k podlaze. Mas obe ruce volne. Nejspis bude jecet, vyuzijes a do pusy striknes ten sirup radeji tak po 2ml, aby to nevyplivla. POkud se pusa neotevre, stisknes ze stran.. Dusit by se nemela. Vzyxkouseno na obou klucich, funguje i na cisteni zubu
X 333- Jít k ní ze zadu, do druhé ruky plínu nebo utěrku a využít moment překvapení. Plínu pod bradu, stříkačku do pusy a stříknout, pak podat pití, aby si zapila. U nás se dává takhle všechno- kapky, vitamíny, sirupy,..
Gladys: Pomoct může taky to, že nějakou dobu nedáš napít žádnou tekutinu a pak dáš sirup, dítě to zhltne lépe, pokud má hlad, žízeň a ještě bude vědět, že bude následovat třeba kompletní snídaně
Osmanka: Ještě mi jednou někdo říkal, že ucpe nos, aby dítě bylo nucené otevřít pusu a spolknout, aby to nevyplivlo.
Já tedy nejsem z cukru, ale při čtení některých těchto rad mi bylo trochu ouzko. Pokud vás to také moc neoslovilo, zkusím vám nastínit méně nasilné rady a budu doufat, že se uchýlíte k nim. Když bylo Karlovi 5m, dostal svá první antibiotika, v sirupu. Sirupy se dávkují v ml, proto je většinou v krabičce přiložena i odměrka nebo stříkačka. Samotný lék pak můžete dát na lžičce či ve stříkačce. Lžička se Karlovi vůbec nelíbila, takže antibiotika dostával ze stříkačky. Ze začátku to šlo celkem bez problémů, ale pak už viděl stříkačku, zavřel pusu a otáčel hlavou. Nakonec jsme využívali různých fintiček. Nejlepší bylo ho v poloze vleže rozptylovat hračkou, kterou jsme mu pak dali nahoru za hlavu. Pak musel zaklonit hlavu a u toho reflexně pootevřel pusu. Toho jsem využila a stříkla mu malinko antibiotik na vnitřní stranu úst. Ne přímo dozadu za jazyk, aby se nezakuckal, ale do strany. Pak jsem mu rychle dala do pusy dudlík, aby mi to všechno nevyslintal ven. U toho jsme na něj mluvili a já vysvětlovala, proč to dostává, a že vím, že to není uplně lahoda. Tím tedy uklidníte v první řadě sebe, ale dítě vycítí, že je to všechno v pořádku a zklidní se také. Podání jedné 2,5ml dávky trvalo takto sice asi 10minut, ale bylo to bez pláče a boje. Chuť sirupu není tak silná, pokud je vychlazen, tak se můžete v lékárně zeptat, jestli u daného léku nebude vadit. Dalším tipem je dát dítěti před podáním sirupu olíznout kostku ledu, aby chuť medicíny tak nevnímalo. Existuje i tzv. dávkovací dudlík, stojí do 200Kč a tam se dává lék stříkačkou sosátka, když už ho má miminko v puse. Já s tím osobní zkušenost nemám, ale třeba to někomu může pomoci. U větších dětí můžete léčivo podat na lžičce třeba s ovocnou přesnídávkou nebo kaší. Ještě u větších dětí máte samozřejmě velký kreativní prostor k vysvětlení, proč by si mělo medicínu vzít. Někdy pomůže lék jakoby podat plyšákovi či tatínkovi, někdy vyprávět pohádku o zlé bakterii či dítě nalákat i na nějakou drobnou odměnu. Také dobrou možností je dát dítěti vybrat, jestli chce medicínu ze stříkačky, lžičky nebo třeba panákové skleničky. Někdy však nepomůže nic. Pak je možné se dohodnout s pediatrem, jestli není lék v jiné formě. U kojenců a batolat dáváme léky přednostně v sirupech, ale někdy se dají nahradit tabletou. Samozřejmě jí dítě nebude polykat celou, ale nadrcenou. Některé tablety by se drtit neměly, to je potřeba ověřit v lékárně, ale tam kde je půlící rýha, tak by to neměl být problém. Jednoduchou fintou, jak tabletu přeměnit na prášek, je dát ji na lžičku a na ní přitisknout druhou lžičku. Naučit dítě polykat tablety není vůbec jednoduché. Základem je dát tabletku dozadu na jazyk a zapít sklenicí vody. Většinou to dítě zvládne kolem 6 let, ale někdy to zvládnou bez problému 4leté děti, zatímco někteří dospělí se tabletám vyhýbají, co to jde.
Častou otázkou rodičů je, za jak dlouho se lék vstřebá, protože se bohužel stane, že se malý pacient záhy po jeho podání poblinká a teď nevíte, jestli můžete podat či nepodat další dávku. Většinou to tedy trvá 20-30minut, takže po této době už další lék určitě nepodávejte.
V naší anketě jsme zjišťovaly, zdali jste měli či máte obavy z podání rektálního čípku, tedy podání čípku do konečníku. Zhruba třetina z vás uvedla, že ano, čemuž se vůbec nedivím. Tento způsob podání léčiva má ale zejména u malých dětí řadu výhod. Výhodou je rychlejší vstřebání léků, a to už kolem 15minut. Dále je zavádění čípků u malých dětí dobře snášeno; Karel většinou ani nehnul brvou. Některým dětem sirupy chutnají, ale obzvlášť u malých kojenců, kteří nejsou vůbec zvyklí na jinou chuť než chuť mléka se pravděpodobně setkáte s tím, že část vyprská, část mu vyteče z pusy a nebo pak vyzvrací. A pak nevíte, kolik toho vlastně dítě požilo a jestli máte dát novou dávku. Toto u čípku odpadá, takže za mě třeba při teplotě u kojence je lepší podat čípek. A jak tedy čípek správně zavést? Nejdříve si umyjete ruce. Do okolí řitního otvoru nebo na hrot čípku ideálně naneste trochu vazelíny, aby šel čípek lépe zasunout dovnitř. U menších dětí můžete čípek zavést v poloze na zádech s nožkami nahoře, jako když otíráte miminko od stolice. U větších je lepší zvolit polohu na boku s pokrčenými koleny přitaženými k břichu. Větší děti můžete instruovat aby zhluboka dýchaly ústy, protože pak dobře povolí anální svěrač. Pak už jen stačí vzít čípek a hrotem ho zavést do konečníku. Jak hluboko zavádět je sice dobrá otázka, ale trochu špatně se to měří, nicméně se uvádí tak 1,5cm u dětí. Po zavedení stiskněte alespoň na minutu hýždě k sobě, aby dítě čípek dítě nevytlačilo. Po celou dobu samozřejmě na dítě mluvte, říkejte mu, co děláte a věřím, že z toho nebudete mít trauma ani vy ani dítě.
A věděli byste, jak čípek rozpůlit? Správná odpověd je - podélně. Pokud někdo neměl s čípkem ještě tu čest, tak má torpédovitý tvar, jako náboj. Tvoří se odlitím do formy a četla jsem práci, kde se zjistilo, že vlivem sedimentace je v hrotu čípku větší koncentrace léčivé látky než na druhém konci. Takže z toho důvodu, když už musíte čípek půlit, tak podélně. Dobré je k tomu použít navlhčený nůž, aby se čípek nerozdrolil.
Do kdy dávat přednost čípkům záleží hlavně na dítěti a také jestli je lék vůbec dostupný v této formě. Ale pamatuju si jednoho 10letého pacienta, který tak nesnášel polykání tablet, že si raději při teplotě sám zaváděl čípky.
Většina rodičů se setká i s očními kapkami nebo očními mastmi. Tady je spolupráce u dítěte velkou pomocí. Karel měl do 3M ucpané slzné kanálky, takže jsme si s očními kapičkami užili své a někdy to byl holt boj. Teoreticky ale na tom nic není. Vhodné je, aby kapky byly pokojové teploty, protože když je budete do oka kapat studené, tak se oko podráždí, začne slzet a díky mrkání v oku moc léčiva nezůstane. Pro aplikaci je vhodná poloha vleže nebo vsedě se zakloněnou hlavou. Větší dítě naveďte, ať se kouká nahoru. Pak jedním prstem stáhněte spodní víčko a do toho místa, tedy mezi spodní víčko a oční bulvu kapky kápněte. Pak je dobré nechat oko zavřené a navíc když u toho bude dítě pohybovat okem, tak se léky dostanou všude tam kam mají. U malých dětí je to náročnější a někdy se mi holt podařilo kapičku dostat do oka až na několikátý pokus.
Při prvním použití oční masti se doporučuje počáteční 1cm vytlačit mimo, protože tam může být řidší část či nečistoty. Mast pak dáváte do stejného místa jako kapky, kdy se snažíte mastičku nanést od vnitřního koutku k vnějšímu. Většinou se mast dává na noc, protože po aplikaci pak pacienti přes mastičku hůře vidí.
Co se týče kapek do ucha, tak před jejich aplikací je také zahřejte na pokojovou teplotu, jelikož studené kapičky by mohli ucho zbytečně podráždit. Pro jejich podání je vhodná poloha naboku, kdy ucho, kam budete kapat je samozřejmě nahoře. Aby kapičky dobře stekly do zvukovodu, tak táhnete ušní lalůček dozadu. Pak už jen stačí kápnout požadované množství kapek do ucha a nechat v této poloze dítě ležet alespoň další 2 min.
Aplikace nosních kapek či nosního spreje, také není složitá - nejtěžší je přesvědčit dítě ke spolupráci. Před podáním nechte dítě vysmrkat nebo hleny odsajte, aby byl nos čistý. Kapky je lepší dávat vleže či vsedě se záklonem hlavy, sprej vsedě či naboku. Pak už jen stačí lehce zasunout do nosu aplikátor a lék vstříknout. Poté aplikátor opláchněte v teplé vodě.
Na úplný závěr bych ještě chtěla přidat 3 rady. První rada zní - dětem ohledně léků říkejte pravdu - není dobrý nápad jim říkat, že to jsou bonbony či nějaká odměna, protože pak si někdy půjdou najít do lékárničky dobroty samy i bez vás. Zadruhé - zapisujte si, v kolik hodin a jakou dávku léku podáváte. Zpětně je těžké si vzpomenout a my jako lékaři tyto informace oceníme. A za třetí - lékárničku vždy mějte někde dobře uschovanou, mimo dosah zvídavých dětí. Myslím, že ty zásadní věci o podávání léků jsme si řekli, pokud vás ještě něco zajímá klidně nám napište na IG či FB Pediatrie na vlastní kůži.
V dalším díle se představí naše nová posila Nicole! Prozradí vám, jaké všechny věci je potřeba zařídit před porodem i po porodu.
V dalším díle pediatricko-mateřského podcastu se věnujeme neštovicím. Formou otázek a odpovědí se například dozvíte, kdy je ideální neštovice prodělat, jestli je můžete chytit dvakrát a co dělat, když se...