Na Instagramu jsme vás vyzvali, ať nám sdělíte, jakou podle vás nevhodnou či nesprávnou radu jste dostali v ordinaci dětského lékaře.
Krásný den, vítám vás u dalšího dílu podcastu, který pro vás tvoří dětské lékařky a zároveň maminky. Dnes nás čeká další Ostrý pohled. Ještě před prázdninami jsme vás na IG vyzvaly, ať nám sdělíte jakou nevhodnou radu jste podle Vás dostali od pediatra či dětské sestřičky. Přišlo nám během jednoho dne téměř 500 odpovědí. Některé byly vyloženě zarážející a nepochopitelné, některé trochu úsměvné, s některými bychom možná i trochu souhlasily. Tak jdeme rovnou na to, ať toho stihneme, co nejvíce.
Nejčastěji se opakovala rada - kojte každé 3 hodiny. Upřímně, také jsem tuto radu mnohokrát slyšela - v ordinacích, v porodnici či u nás v dětské nemocnici. A přiznávám, také jsem to i já sama říkala. Nicméně už vím, že to není správně formulované doporučení. Odpověď na otázku, jak často by mělo být zdravé dítě kojeno, by měla být - jak dítě chce a potřebuje.
Světová zdravotnická organizace například jednoduše říká - Děti by měly být kojeny na požádání – tedy tak často, jak si dítě přeje, a to ve dne i v noci.
AAP zase rodičům radí - Novorozenci se by měli kojit vždy, když vykazují známky hladu – přibližně 8 až 12krát za 24 hodin. Každý rodič a dítě jsou jiní, takže se bude lišit i doba, po kterou kojíte, a jak často budete kojit.
U nás ČPS oficiální dokument ke kojení nemá, ale pracovní skupina českých předních gastroenterologů ve svých skriptech 1000 dnů, také nabádá ke kojení bez omezování frekvence či délky kojení. Mimochodem v půlce srpna vydala Česká lékařská komora (ve spolupráci s Českou neonatologickou společností) Doporučený postup podpory kojení na novorozeneckých odděleních v českých nemocnicích. Zde se také dočtete, že se má novorozenec přikládat 8-12x denně a také se doporučuje reagovat na potřeby dítěte a nikoliv plánovat kojení dle času.
A proč není rada kojit podle časového plánu vhodná? Jedním z problémů je, že často maminku stresuje, že její dítě začne plakat a vyžadovat jídlo dříve a ona se má držet nějakého kojícího itineráře. Dalším problémem krmení v daný čas je, že mají miminka menší váhové přírůstky a také dochází k dřívějšímu odstavu
Proč se to tedy v praxi stále opakuje? Pravděpodobně se to takto historicky doporučovalo i v rámci oficiálních institucí a zkrátka se to přenáší z generaci na generaci. To byl třeba i můj případ, kdy po škole jsem jako nezkušená často říkala, co říkají ti starší a zkušení lékaři či sestřičky. Když jsem teď pátrala po jiných důvodech než je tedy nevědomost, tak jsem našla 2 argumenty. Jeden český známý obezitolog bohužel opakovaně dává souvislost častého kojení s obezitou, nicméně toto tvrzení není nijak podložené. Naopak vícero studií poukázalo na ochranný efekt kojení před obezitou. Druhý argument je, že trvá 3 hodiny než se mléko stráví. I to je ale fáma. Nedá se sice plošně říct, jak dlouho to u daného jedince trvá, ale zhruba bude trvat hodinu až 2 hodiny než se dostane mateřské mléko z žaludku dál, u UM to trvá déle. Ale samozřejmě záleží na věku dítěte a na nakojené dávce.
Ještě na závěr k tomuto bych chtěla říct, že pokud kojíte po 3hodinách, tak to samozřejmě není špatně. Moje obě děti to také takto měly a málokdy vyžadovaly kojení dříve jak za 2,5 hodiny od předchozího kojení. Takže se zkrátka řiďte svým dítětem a né tím, jak to má sousedka či někdo na IG.
Ke kojení nám ještě napsala třeba veru "Dostala jsem dlouhý seznam potravin, které nemůžu, když kojím.. Jím vše a syn je zcela ok.
A veru to dělá správně. Ano, jsou děti, které na určitě potraviny mohou reagovat, ale většina dětí obtíže z matčiny stravy při kojení nemá. A tak je zcela zbytečné vysazovat preventivně potraviny a ohrožovat tak sebe a následně i potomka nějakým nutričním deficitem. Často se setkáváme s tím, že se maminka zcela zbytečně vyhýbá pečivu, česneku a cibuli, luštěninám, květáku, brokolici, fazolím či třeba hruškám nebo meruňkám nebo oříškům či mléku. Takže jezte vše a pozorujte reakce miminka.
Karolína - už v 9M mám začít trochu přetahovat předkožku
Jaroslava - začít v roce přetahovat a že ve vaně ve vodě to půjde lépe
Klára - přetahovat předkožku
Přetahování předkožky od půl roku syna
Anička - pořádně přetahovat, jinak hrozí obřízka (vždy přetahuje a malýmu to doma hojím týden)
Ohledně přetahování předkožky přišlo také mnoho rozdílných doporučení. Jak to tedy je?
Kdy začít a Jak to dělat? To jsou základní otázky, které si položí skoro každá maminka od chlapečka. Podrobně se k tomuto tématu vyjadřuje janča ve 24. díle Péče o dětský genitál či Nicole na Instagramu v příspěvku. Tak jen ve stručnosti - to, že nejde předkožka přetáhnout může mít více příčin. Nejčastěji je to vrozené zúžení předkožky (tzv. primární fimóza) nebo slepení předkožky s žaludem, tzv.konglutinace. Je důležité vědět, že oba tyto stavy jsou do určitého věku zcela normální a stačí jen vyčkat, až začne penis růst, objeví se erekce a chlapečky začne jejich genitál zajímat a tak si sami přetahování vyřeší i bez vás. A to u každého přichází také v jiném věku. Dříve se radilo, že by se s přetahováním mělo začít od 1 roka, ale dnes už jsou doporučení jiné a mělo by se čekat na přirozený vývoj předkožky. V praxi to znamená to, že pokud chlapec nemá obtíže s močením, netrpí na záněty močových cest či předkožky a nemá vrozenou vadu močových cest, můžeme čekat a netrápit se tím. A pediatr by měl být také v klidu a dle urologických doporučení nabídnout léčbu v podobě kortikoidní masti po 3. roce života. Do té doby by měl pediatr rodiče uklidňovat a jen jim vysvětlit jak správně o genitál pečovat. V praxi to znamená, že zkrátka občas zkusíte, jestli předkožka stáhnou jde či ne. Když ne, tak nic. Když už trochu přetáhnout jde, tak by se měl chlapec naučit o ní hygienicky pečovat. Při močení přetáhnout, vyčůrat a dát zpět. Při koupání přetáhnout, omýt a zase vrátit zpět. Ideální je do těchto procesů rovnou zapojovat samotné chlapce. Jednak, aby se to naučili sami a také aby přetahování nebolelo a chlapec k tomu nezískal špatný vztah, kdy už si pak nenechá genitál od rodiče ani omýt. Důležité je vždy s předkožkou manipulovat šetrně, aby nedocházelo k jejímu natrhávání a následnému jizvení.
Dávat každý den 8M miminku 2 piškoty, aby si zvyklo na lepek
Lepek zařaďte tak, že do příkrmu přidejte lžíci mouky
Zavádět lepek piškotem
Piškoty do příkrmů v 7M
Jako první příkrm dát piškot namočený v mléku
Pro začátek příkrmu vhodný piškot namočený do mléka, aby se zjistila intolerance
Pediatrička doporučila našemu 4M miminku dávat denně 1 piškot namočený v mléce
Lepek je bílkovina, která se vyskytuje například v pšenici, ječmenu, žitu a dalších obilninách. O lepku koluje velké množství mýtů a fám. Jak je to tedy u dětí?
ESPGHAN (evropská společnost pro pediatrickou gastroenterologii a hepatologii a výživu) dříve (2008) doporučovalo zavedení lepku mezi 4.- 7.měsícem, nicméně v r. 2017 se doporučení změnila a nově postačí, když dítě vystavíte lepku do 1.narozenin. Postupně, v menším množství.
Co se týče piškotů - vlastně moc nechápu, proč jsou tak oblíbené. Když se podíváme na složení klasických opavia piškotů - pšeničná mouka - 53.8 %, vejce - 42.7%, zbytek cukr.
Kromě toho, že tedy obsahují cukr, který do kojeneckého jídelníčku ideálně nepatří, tak zároveň ještě podáváme další alergen a to vejce. Já jsem dávala dětem jako první lepek kuskus, zamíchaný do MZP. Kdo dává přednost jídlu do ruky, tak může začít třeba s těstovinami typu penne nebo fussily.
Doporučení ohledně zavádění potenciálních alergenů se hodně měnily, nicméně nyní se doporučuje ničemu se během zavádění příkrmů nevyhýbat, zavádět postupně v menším množství a sledovat případnou reakci. Možná má ochranný vliv při rozvoji alergií kojení, takže pokud je to možné, ideálně zavádějte alergeny při kojení. Ořechy samozřejmě musíte zavést ve vhodné formě pro daný věk, takže většinou začínáme s ořechovým máslem.
Obecně jsou rostlinné jogurty chudé na bílkoviny, za to bohaté na tuky, tudíž je k pravidelné konzumaci nelze doporučit. Obzvlášť zmiňovaný kokos! Kokosové mléko, ze kterého se jogurty vyrábějí, je přibližně 5x tučnější než plnotučné kravské mléko.
Genciánová violeť je fialová tekutina, která se hojně využívala na léčbu kvasinkových infekcí v dutině ústní, aftů či různých kožních infekcí. Dnes už se doporučují jiné přípravky a to z více důvodů - jednak je genciánka fialová, takže dost barví a někdy nevidíme jestli terapie vlastně zabírá. Dále byly popsány dráždivé účinky, což může být nepříjemným vedlejším účinkem terapie. V neposlední řadě jsou to obavy z kancerogenity, kdy v některých studiích na potkanech a myších se při podávání vysokých dávek za delší dobu se rozvinuly nádory jater a štítné žlázy. Kancerogenita u lidí nebyla prokázána, nicméně máme na léčbu těchto onemocnění jiné alternativy, takže proč genciánku dávat.
Tak z těchto rad by zubaři určitě nejásali. Velmi stručně - začněte s čistěním hned od prvního zoubku. Idelně hned když zjistíte, že se zoubky prořezávají, aby si dítě zvyklo, že čištění teď bude na denním pořádku. Pořiďte k tomu dětský kartáček s malou hlavičkou nebo jednosvazkový kartáček. Zubní pastu nepotřebujete.
Často doporučovaný prsťáček nebo gáza vhodné na čištění nejsou, protože plak odstraňují velmi špatně.
Bexsero je očkování proti mening. Typu B a u zhruba 50 % kojenců se po očkování objeví horečka. Zároveň pokud se podává společně s hexavakcínou nebo očkováním proti pneumokokům, horečka nad 38°C je cca u 70% očkovaných. Zároveň často toto očkování doprovází bolestivé projevy, zejména v místě vpichu. Proto i sám výrobce doporučuje preventivní podání paracetamolu s tím, že se pak sníží výskyt a závažnost horečky, aniž by se narušovala imunitní odpověď.
Viburcol jsou homeopatické čípky, které řada rodičů dětem dává při neklidu, teplotách, růstu zubů či na neklidný spánek. Pokud nás sledujete či posloucháte déle, víte, že se vám o různých tématech snažíme předkládat hlavně podložené informace, a ne jen naše zkušenosti nebo dojmy. Samotná homeopatie by vydala na celý podcast. Nejedná se o metodu vědecky ověřenou a homeopatické přípravky i když je koupíte v lékárně, nemají prokázanou účinnost. K používání viburcolu při horečkách se dokonce vyjádřila i ČPS, která od jeho používání odrazuje s tím, že homeopatie je založena na principech, které jsou v rozporu se současnými vědeckými poznatky. A u horečky doporučují podávat klasické léky jako je paralen a nurofen, nikoliv Viburcol z důvodu jeho nedostatečně doložené účinnosti.
Mimochodem, kdo by si o homeopatii chtěl poslechnout víc, tak doporučuji podcast Deníku N z 3/2023, který se jmenuje Homeopatie nefunguje, stačí, že neškodí?
Jedním z důvodů proč se začíná s příkrmy právě kolem 6m věku jsou klesající zásoby železa u dítěte. Samotné mateřské mléko přestává stačit, proto je potřeba do stravy zařadit potraviny bohaté na železo. A mezi ty patří samozřejmě i maso. Moc by mě tedy zajímal lékařův argument, proč by děti plošně jíst maso neměly.
Tak to je rada, se kterou se také neztotožňujeme. Samozřejmě kojte na vyžádání, obzvlášť u tak malého miminka, kdy se teprve laktace rozjíždí. Často se nás ptáte, jak je to s podáváním různých čajů a dalších tekutin během plného kojení. Tak je to stejné - miminku do 6M stačí opravdu jen mateřské mléko či mléčná formule. Jiné tekutiny, konkrétně vodu, začněte nabízet až s prvními příkrmy, resp. klidně až když nahradíte jedno kojení příkrmem.
Celkem nedávno vyšla kniha Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem.
Napsaly ji 2 dětské fyzioterapeutky - Zuzana Rybová a Michaela Kačírková, kterou možná znáte na soc. sítích jako dětskou fyziomámu. Tuto knihu vřele doporučujeme, a to nejen rodičům, ale i pediatrům. Pak by se totiž nemuselo stávat, že rodič dostane v ordinacích takovouto potenciálně zdraví poškozující radu, jako posadit dítě na gauč, dát kolem něj polštáře a učit ho sedět. To opravdu nedělejte a počkejte, až si dítě samo sedne. A proč může předčasné posazování dětem škodit? Pokud budeme nepřipravené dítě posazovat, bude sedět s vyhrbenými zády. Tím bude docházet k přetěžování páteře a kloubů, fixování špatných pohybových stereotypů a prohlubování svalové nerovnováhy. Autorky knihy dále uvádí jako další možné následky zpomalení dalšího pohybového vývoje a změny dechového stereotypu. Takže vyčkejte, motivujte dítě k pohybu, ale nikam ho netlačte a předčasně ho neposazujte ani v kočárku.
A to je pro dnešek vše. V dalším ostrém pohledu se budeme věnovat radám od influencerů, tak se těšte. Sledujte nás na sociálních sítích, kde pro vás sdílíme další informace, rady a tipy nejen o dětském zdraví.
V tomto díle si s Eliškou probereme zácpu u dětí. Dozvíte se: Jak poznat zácpu a jak jí předejít? Co zácpu způsobuje? Jak upravit stravu dítěte? Jaké léky mohou při zácpě pomoci? Jak provést...
Zajímá vás, co to je imunita? Kdy jsou děti nejvíce nemocné a jak se u dětí dá imunita podpořit?