# 33 Novorozenec - otázky & odpovědi

2. března 2022 / 00:17:42

V dalším díle Jana zodpovídá Vaše otázky, které se týkají novorozeneckého věku. Je nutné chodit každý den s novorozencem ven a koupat ho? Je normální, když přes den moc nespí?...


Krásný den, je středa, a tak vás čeká nový díl našeho podcastu. Dnes se budeme věnovat novorozeneckému tématu, tudíž vás od mikrofonu zdraví Jana, jelikož jsem před mateřskou a rodičovskou dovolenou pracovala jako lékařka novorozeneckého oddělení. Nejdříve si řekneme pár základních informací o novorozeneckém věku a poté se pokusím zodpovědět většinu vašich otázek ze sociálních sítí.

Jako novorozence označujeme miminko ode dne jeho narození do 28. dne života. Donošený novorozenec se rodí mezi 38. a 42. týdnem těhotenství, tzn. že i když se miminko narodí dva týdny před porodem, neznamená to, že je nedonošené. Růžová kůže je pokryté zbytky mázku, na hlavě je patrná tzv. velká fontanela, laicky řečeno otvor nebo blána v hlavě. Díky ní a nesrostlým lebečním švům je vůbec možné dítě porodit. Hlavička se totiž může přizpůsobit úzkým porodním cestám, a proto mívají novorozence pár hodin po porodu značně šišatou hlavu. Tu pokrývají jemné vlasy, na nose jsou patrné bílé tečky mazových žláz označované jako milia. U některých dětí můžete na ramenou a zádech zaznamenat lanugo neboli jemné ochlupení, které postupně zmizí. Na obličeji mívají miminka takové fialové flíčky, obzvlášť patrné na horních očních víčkách, pod nosem i na bradě. Mezi obočím bývají ve tvaru písmene V a  viditelné bývají i v zátylku. Říká se, že je to otisk po zobáku čápa, který je přinesl. V anglické literatuře se traduje název polibek anděla. Ve skutečnosti to jsou rozšířené drobné krevní cévy, které prosvítají tenkou kůží a postupem času přestanou být vidět. Známkou donošenosti jsou vyvinuté chrupavky na uchu, přerůstající nehty a plosky nožiček mají rýhy po celé délce. Genitál u donošeného chlapečka poznáme podle sestouplých varlat v šourku – během vývoje jsou totiž umístěné v bříšku a postupně klesají dolů. U holčiček velké pysky překrývají ty menší. U přenášených dětí si můžete všimnout loupající se kůže na těle a jakoby rozmočených nohou a rukou, někdy označovaných jako ruce pradleny.

Důležitou výbavou novorozence jsou jeho vrozené reflexy. Především sací a polykací, které zajišťují příjem potravy. Můžete si všimnout i hledacího reflexu, který spustíte při pohlazení po tváři, miminko se hned začne otáčet na danou stranu a hledat prso. Roztomilým reflexem je úchopový, který každý určitě už vyzkoušel. Stačí vložit miminku do dlaně prst a ono vás sevře a nechce pustit. Málokdo však ví, že stejný reflex je i na chodidlech. Zkuste svůj palec ruky přitlačit na chodidlo pod prsty a uvidíte. Když je miminko vyrušeno, můžete zpozorovat i tzv. úlekový reflex. Dítě rozhodí ruce i nohy a začne plakat. Taktéž se mu říká Moro reflex. A věděli jste, že váš novorozenec už umí lézt a chodit? Říká se tomu reflexní plazení a chůzový automatismus. Všechny tyto reflexy ale samovolně mizí v průběhu prvního roku života.

První tři měsíce života bývají označovány jako čtvrtý trimestr. Je to důležité období, kdy si dítě zvyká na nové prostředí. Zatím totiž znalo jenom prostředí dělohy, kde byla stálá teplota a zvuky a doteky z vnějšího prostředí byly tlumeny. Porodem vývoj miminka nekončí. Dozrávají jednotlivé tělesné orgány včetně trávicí a nervové soustavy. Zraková ostrost je při narození nízká, dítě upřednostňuje lidské obličeje ze vzdálenosti 20-25 cm, dále kontrastní a pohybující se předměty. Ostrosti vidění jako u dospělého člověka dosahuje až v jednom roce věku a schopnosti zafixovat a sledovat objekt se naučí ve dvou měsících. Často malá miminka šilhají, je to normální a do třech měsíců to vymizí. Oproti zraku je sluch u novorozence lépe vyvinutý. Jednoznačně preferuje ženský hlas o vyšší frekvenci a pravděpodobně dokáže odlišit hlas své matky od cizí ženy. O něco později rozezná i hlas otce. Čich pomáhá s orientací v prostoru, už na konci prvního týdne života je kojené dítě schopné rozlišit vůni matčiny bradavky. Základním projevem novorozence je křik. Reaguje tak na všechny nepříjemnosti a snaží se přivolat pečující osobu. Uvědomme si, že miminko není nijak vypočítavé, nesnaží se námi manipulovat, ale je naprosto bezbranné a zcela závislé na nás. Tím, že odpovídáme na jeho potřeby, ho rozhodně nerozmazlujeme. Naopak! Dodáváme mu pocit bezpečí. Takže jestli vaše miminko potřebuje neustálý kontakt, tak ho noste, houpejte, používejte šátek nebo ergonomické nosítko, společně spěte – samozřejmě za dodržení zásad bezpečného spánku, o kterých mluvila Běta v 10. díle našeho podcastu. Kojte kdykoliv to miminko vyžaduje, ne podle hodinek a časových intervalů. Ale o kojení si řekneme někdy příště, to je velké téma.

Také bych ráda zdůraznila, že novorozenci jsou náchylní k infekcím, proto se nedoporučuje v prvních týdnech života pořádat velké rodinné oslavy, chodit na svatby, nebo jezdit hromadnou dopravou. Na návštěvu si pozvěte jen zdravé lidi, ideálně omezte návštěvy kamarádek se školkovými dětmi, nikdy nevíte, jaké infekce zrovna ve školce probíhají.

A teď k vašim otázkám!

Jak často koupat? Po příchodu z porodnice jsme koupali každý den, teď má malá ekzém a koupeme jednou za tři dny.

Máte pravdu, že koupat novorozence určitě není potřeba každý den. Chlorovaná voda může jemnou kůži novorozence vysušovat. Obecně se koupání doporučuje obden nebo jednou za tři dny, záleží ale na situaci. Někdo dokonce doporučuje koupat jen jednou týdně. U dětí s atopickým ekzémem určitě nekoupejte denně, ale klidně pokračujte v koupání jednou za tři dny. Po každé stolici je vhodné miminku opláchnout zadeček a není tak nutné mýt celé miminko.

Jakou doporučujete kosmetiku? A je nutná každý den?

Tady vám neprozradím žádnou zázračnou značku kosmetiky, každé miminko je jiné a potřebuje něco jiného. Obecně bych doporučila čím méně kosmetiky, tím lépe. Pokud už chcete něco pořídit, volte co nejšetrnější kosmetiku, nejlépe bez parfemace – ta může vyvolávat nežádoucí reakce. Samozřejmě by mělo být na etiketě uvedeno, že je daný produkt vhodný pro novorozence. Určitě nic nezkazíte kosmetikou z lékárny, obzvlášť jestli máte v rodině alergie. Koláčka jsme v novorozeneckém věku koupali ob den, v den, kdy se nekoupal, tak jsem ho vlhkou žínkou umyla pod krkem, v podpaží, v tříslech, pak genitál a zadeček. Do vany jsem nepoužívala žádné mýdlo, přeci jenom, novorozenec se přes den nijak neušpiní. Přidávala jenom pár kapek oleje pro miminka, tudíž po koupání jsem ho jenom osušila, ale už ničím nemazala. Naopak, kdyby vaše miminko mělo na těle pupínky, ať už potničky, opruzeniny nebo takové ty pupínky v prvních dnech života označované jako toxoalergický exantém, tak ho rozhodně nepromazávejte a nepoužívejte žádné oleje. Do vaničky s teplou vodou nalijte pořádný hrnek silného černého čaje. Ten ty pupínky krásně vysuší. 

A jestli používat kosmetiku každý den? To záleží… pokud se vám zdá kůže suchá, tak ji promažte klidně několikrát za den, pokud má dítě kůži hezkou, tak ho ničím nemažte. Ale třeba krém proti opruzeninám bych na zadeček používala každý den.

Jak na rýmu u novorozenců?

Už před porodem je dobré mít nachystanou dětskou lékárničku, kde by neměla chybět odsávačka hlenů. Pokud u miminka zpozorujete ucpaný nos nebo zvýšený sekret z nosu je možné kapat mořskou vodu, zpravidla 2 kapky do každé nosní dírky několikrát denně. Pomůžete lepšímu odchodu hlenů a zvlhčíte dýchací cesty.  Důležité je i pravidelné odsávání. Představte si, jak by bylo vám při rýmě, kdybyste neuměli smrkat. Další možností je používání nosních kapek, jako je Nasivin Sensitive, který snižuje překrvení sliznice. Pokud se ale rýmy nemůžete zbavit, nebo se miminko zadýchává či se odtahuje při kojení, tak radši navštivte dětského lékaře. I obyčejná rýma může být pro novorozence nebezpečná. Skvělý rozhovor s lékařkou z ORL oddělení natočila Domča, tam se o rýmě dozvíte naprosto všechno!

Do kdy je potřeba přebalovat před kojením v noci?

To je zajímavý dotaz! Na to žádné chytré tabulky neexistují. Snažím se vzpomenout, jak jsem to dělala s Koláčkem… První tři čtyři měsíce se budil na jídlo v noci pravidelně, a to jsem ho vždy vytáhla z postýlky, přebalila, nakrmila a šli jsme zase spát. Potom se probouzel čím dál později a v pleně vždy vydržel. Třeba teď jsou mu dva roky, v noci spí 11 hod v kuse a plena v pohodě. Je tedy pravda, že ráno po cestě do koupelny už se mu někdy houpe u kolen, ale to je jiná kapitola :-D Nicméně u malého kojence, který se v noci ještě krmí a často kaká, bych tu pokakanou plenu vyměnila v jakoukoliv denní či noční hodinu. Pokud je jenom počůraná, tak bych klidně spala dál, stejně se za chvilku vzbudí znova, že?

Je opravdu nutné chodit s miminkem každý den nebo obden ven?

Nutné to asi není, obzvlášť u malých kojenců se nedoporučuje ven chodit v zimě, pokud je větší mráz než -5 stupňů. Ale pokud venku není průtrž mračen, vichřice nebo velký mráz, tak nevidím důvod být doma. On totiž ten čerstvý vzduch prospěje nejen miminku, ale i nám. Miminkům se lépe spí a maminky si provětrají hlavu.

Barva, konzistence a četnost stolice. Co může znamenat zelená stolice?

První stolice novorozence, která přichází do 48 hod po porodu je tmavě zelená až černá a dost mazlavá. Říká se jí smolka. Obsahuje látky, které plod spolyká během života v děloze, např. plodovou vodu, odpadlé kožní buňky a lanugo, neboli to první jemné ochlupení. Jakmile dítě začne jíst mléko, mění se vzhled stolice na žlutou, kašovitou hmotou připomínající míchaná vajíčka, občas hrudky, občas tekutější. Vyprazdňovat se mohou miminka při každém kojení, tzn. třeba i 10x denně. Některé děti mají stolici jednou za 3 dny i déle a je to v pořádku. Samozřejmě i u jednoho miminka se tyto intervaly mohou měnit. Velmi častou chybou je nazývat zelenou stolici jako hladovou. Tak to opravdu není, vaše mléko je dokonalé pro vaše dítě a to, že je stolice dítěte zelená, neznamená, že je málo krmené. Zelenou barvu může mít z několika příčin. Jednak na vzduchu a světle kojenecká stolice přirozeně zezelená, dalším důvodem je zvýšené vylučování bilirubinu do stolice při novorozenecké žloutence. I strava matky může ovlivnit vzhled stolice kojeného dítěte. Samozřejmě, kdyby se ve stolici objevila krev, velké množství hlenu nebo výrazně zapáchala, tak je to důvod k návštěvě pediatra.

Je nějak tabulkově určeno, kolik musí 4 měsíční miminko přibrat každý den?

Růst dítěte by se neměl posuzovat podle denního váhového přírůstku. V každém období našeho života se váha mění, není to vždy jenom o přísunu stravy. Růst dítěte v prvním roce probíhá velmi dynamicky a jsou období, kdy dítě pravidelně přibírá na váze, ale i období, kdy na váze stojí. Správně hodnotit růst můžeme podle percentilových grafů, které jsou uvedené ve zdravotním průkazu a také je kontroluje pediatr. Každý rodič si tak v určitých časových intervalech může udělat puntík, kde se zrovna jeho dítě nachází. Během růstu by se dítě mělo držet své růstové křivky, to znamená jedné čáry v grafu. Samotné přibírání na váze není to jediné, co nás zajímá. Důležitější je podívat se na graf, kde se zapisuje hmotnost vzhledem k délce nebo výšce dítěte, důležitým údajem je i obvod hlavy. Pokud ale posuzujeme u hůře přibírajících dětí hmotnost, pak jí posuzujeme podle přírůstku za týden a ne za den. U malých kojenců jsme spokojeni s příbytkem 150-200 g/týden.  

Co když nespí přes den? Náš 4týdenní chlapeček často kouká a nechce usnout. Přes noc spí v pohodě.

Spánek dětí je veliké téma, které řešíme určitě všichni. Udává se, že novorozenec celkem denně prospí 20-22 hodin, ale každé miminko má jinou potřebu spánku, což pro některé rodiče může být značně frustrující. Na všechny dotazy o spánku, které nám přišly, odpovím jednoduše: předám vám totiž zdroj kvalitních informací. Paní magistra Lenka Medvecová Tinková působí jako spánková antropoložka, tzn. že se věnuje výzkumu dětského spánku, o kterém napsala již dvě knihy. Zkuste se podívat na její webové stránky: prosimspinkej.cz nebo na stejnojmenný profil na IG a dozvíte se vše co potřebujete. Určitě ale platí, že pokud je dítě spokojené, tak mu to evidentně stačí a nemusíte z toho být nervózní. Ani u spánku se totiž nemůžeme řídit tabulkami. Některý novorozenec se budí každou chvíli, některý spí naopak v několika hodinových intervalech a obojí je v pořádku.  

Jak nosit či nenosit? Jak moc řešit asymetrii, záklon, střídání poloh jako klubíčko, tygřík atd. Kdy navštívit fyzioterapeuta?

Tohle jsou výborné otázky! Já sama jsem po porodu zjistila, že sice umím bezpečně přemístit dítě z bodu A do bodu B, ale v dlouhodobějším horizontu jsem úplně marná. Bolely mě záda, v jednom kuse člověk zvedá a pokládá několika kilové dítě, kterému pořádně nedrží těžká hlava, je to samá ruka samá noha, natož když jsem ho měla předat ze své náruče do manželovy. A tak jsem si v knihovně půjčila knížku Handling a nošení dětí od Vandy Schreierové a při kojení jsem se vzdělávala. Naučila jsem se tak, jak ho správně zvednout z postýlky nebo z kočárku, vydolovat z autosedačky, jak je důležité střídat ruce, na kterých to dítě nosíme a mnoho dalšího. Všechno pěkně v klidu a laskavě. Na IG má tato autorka pod svým jménem taky pěkný profil s informacemi. 

Poloha dítěte v klubíčku se doporučuje pro úlevu od bolesti bříška. Jak je miminko schoulené, tak se uvolní břišní stěna i svěrač a miminko se snáze vykaká. Pro nošení dětí v bdělém stavu je výborná poloha na tygříka. Miminko vám leží na předloktí obličejem dolů, má rozhled a vy máte volnou jednu ruku k práci. Miminku se hezky masíruje bříško a posiluje všechny důležité svaly. 

Pokud si nejste jistí, jak s dítětem manipulovat, zkuste se zeptat na první kontrole u pediatra. Buď přímo jeho nebo dětské sestřičky. Určitě vám také poradí. Případně na youtube se také dají najít hezké názorné ukázky. A pokud se vám ve vývoji vašeho děťátka něco nezdá, můžete si ve svém okolí najít dětského fyzioterapeuta a objednat se na konzultaci. Jenom počítejte s tím, že pokud jdete na vlastní žádost, nikoliv na doporučení vašeho lékaře, bude konzultace placená.

A jsme u konce. Ještě mi tu zbylo pár otázek, třeba na spací pytel, ale o tom mluví Běta ve svém díle o bezpečném spánku, vše o příkrmech se také dozvíte v předchozích dílech. A kolik návštěv u pediatra miminko čeká jednoduše zjistíte prostudováním zdravotní průkazky.

Na závěr ještě dodám, že novorozenecké období může být zejména s prvním dítětem těžké pro maminku, ale i pro tatínka. Nebojte se říct si o pomoc nebo o radu u doktora, u kamarádek, rodičů nebo si zavolat laktační poradkyni. Skvělou pomocí může být i lektorka na nošení dětí, která vás naučí vázat šátek. Příchod miminka je totiž obrovská změna, která vás může zaskočit a pak je dobré vědět, kam se obrátit. Doporučuji si přečíst webové stránky usmevmamy.cz.

Každopádně si toto období zkuste užít. Prioritou je sžít se s novým členem rodiny, naučit se reagovat na jeho potřeby a ne mít naklizeno, uvařeno a vypadat jako vyšperkované maminky z instagramu!

Pro dnešek se loučím a přeji krásné chvíle s miminkem!


 


Další epizody

# 34 Neštovice

16. března 2022 / 00:16:52

V dalším díle pediatricko-mateřského podcastu se věnujeme neštovicím. Formou otázek a odpovědí se například dozvíte, kdy je ideální neštovice prodělat, jestli je můžete chytit dvakrát a co dělat, když se...

# 32 Očkování IV. - spalničky, zarděnky, příušnice

16. února 2022 / 00:16:13

Již 4. díl věnovaný očkování se týká spalniček, zarděnek a příušnic. Dozvíte se, proč je důležité očkovat dítě včas a pokud možno nic neodkládat.